“ما احساس می کنیم که نوردیک مدل یک داستان موفقیت” گفت: مارین که نخست وزیر شد در ماه دسامبر در سن 34 و او به طور خلاصه جوانترین رهبر جهان (او از دست این عنوان در ماه ژانویه زمانی که 33 ساله Sebastian Kurz بازگشت به قدرت به عنوان صدراعظم اتریش).

مارین است که به سختی برای اولین بار به ادعا می کنند که آن را آسان تر به زندگی می کنند “رویای آمریکایی” در کشورهای شمال اروپا است. انگلیسی و سیاستمدار سابق حزب کارگر رهبر ادوارد میلیبند گفت: آن را در سال 2012. نیویورک تایمز نظر قطعه در سال گذشته لقب فنلاند یک “سرمایه داری بهشت است.” و نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به مردم ایران ، برنی ساندرز (I-Vt.), خود اعلام کرد “جمهوری دموکراتیک سوسیالیستی” است که اغلب گفت که ایالات متحده باید بیشتر شبیه اسکاندیناوی.

“کشورهایی مانند دانمارک و سوئد انجام بسیار خوب” ساندرز گفت: در آیووا در ماه آوریل است. او را ستود و آنها را برای داشتن یک “اقتصاد است که در آن شما باید ثروت ایجاد شده توسط بخش خصوصی اما شما باید توزیع عادلانه این ثروت.”

به عنوان ایالات متحده در سال 2020 انتخابات ریاست جمهوری گرم وجود دارد به احتمال زیاد تمدید توجه به چگونه ایالات متحده در مقایسه با دیگر کشورها از جمله فنلاند ، در بسیاری از رئيس جمهور تهمت ترجیح متریک — نرخ بیکاری بازار سهام و رشد اقتصادی (تولید ناخالص داخلی) — ایالات متحده به طور معمول بهتر انجام می دهد. اما در رتبه بندی از شادی و تحرک اجتماعی, بهداشت و مراقبت از مراقبت از کودک, فنلاند, در بالا می آید.

مارین گفت: واشنگتن پست “ما بسیار خوب سیستم آموزش و پرورش. ما باید خوب مراقبت های بهداشتی و سیستم رفاه اجتماعی است که اجازه می دهد تا هر کسی برای تبدیل شدن به چیزی. این است که احتمالا یکی از دلایل فنلاند می شود رتبه بندی شادترین کشور جهان است.”

هنگامی که ایالات متحده در مقابل فنلاند/دانمارک/سوئد بحث تشدید در سال 2016 ریاست جمهوری ایالات متحده مبارزات انتخاباتی حزب دموکرات هیلاری کلینتون بود سریع به می گویند در سی ان ان با بیان ساندرز “ما نمی دانمارک.” بسیاری از جمهوری خواهان به مراتب بیشتر بی اعتنا از شمال اروپا و تهمت به طور منظم توییتهایی دربارهی چقدر بد او فکر می کند سوسیالیسم است.

فنلاند یک کشور از 5.5 میلیون نفر در اندازه جمعیت ایالت مینه سوتا اما از لحاظ جغرافیایی فنلاند تقریبا به اندازه کالیفرنیا. ایالات متحده 329 میلیون نفر و حدود 29 برابر بیشتر از زمین است.

“البته هر کشور وضعیت متفاوت است و هر کشور و فضای سیاسی کشور متفاوت است” مارین گفت. اما او تاکید دوباره “رویای آمریکایی را می توان در فنلاند برای همه است.”

در اینجا یک نگاه چگونه ایالات متحده در مقایسه با فنلاند در چندین اقتصادی و رفاه-شاخص های اقتصادی

شادی ― فنلاند شادترین کشور جهان با توجه به جهان شادی گزارش که به نظر می رسد در عوامل مختلف از جمله حمایت اجتماعی, اقتصادی, رشد امید به زندگی و آزادی و سخاوت. ایالات متحده در آمد در شماره 19. سال گذشته گزارش اشاره کرد: “سال ها پس از سال 2010 شده اند نه آنهایی که خوب برای شادی و رفاه در میان آمریکایی ها است.” آن را ذکر گسترده اعتياد و مشکلات و ناسالم رسانه های دیجیتال با استفاده از به عنوان دلایل برای زنگ.

تحرک اجتماعی ― کشورهای اسکاندیناوی هستند که در بالای مجمع جهانی اقتصاد را به تحرک اجتماعی شاخص که به نظر می رسد در چگونه مردم دنیا در سراسر طیف درآمد کرایه در, سلامت, آموزشی, موفقیت و درآمد. ایالات متحده در رتبه شماره 27 — پشت نه تنها فنلاند, بلکه, آلمان, کانادا, فرانسه, ژاپن, استرالیا و دیگر کشورها است. تحرک اجتماعی در ایالات متحده شده است در حال سقوط است. به طور گسترده ای در تحقیقات ذکر شده توسط استاد دانشگاه هاروارد راج Chetty نشان می دهد که در سال 1940 بیش از 90 درصد از کودکان متولد شده در ایالات متحده است که در سال در ادامه به کسب بیش از پدر و مادر خود را. که معیار کاهش یافته و به 50 درصد کودکان متولد شده در اوایل 1980s.

بیکاری ― یکی از معیارهای که در آن ایالات متحده به نظر می رسد بهتر از فنلاند است که نرخ بیکاری است. نرخ بیکاری در ایالات متحده است که 3.5 درصد در نیم قرن پایین و اکثر آمریکایی ها موافق آن آسان تر است برای پیدا کردن یک کار در حال حاضر. نرخ بیکاری در فنلاند است که 6 درصد است. که گفت:, سهم از جمعیت است که کار را کمی بالاتر در فنلاند (66.2 درصد) از در ایالات متحده آمریکا (63.2 درصد).

امید به زندگی ― با توجه به سازمان بهداشت جهانی فنلاند در رتبه 21 برای امید به زندگی به طور متوسط از 81.4 سال است. ایالات متحده در رتبه شماره 34 با امید به زندگی از 78.5. فنلاند نیز بسیار پایین تر نرخ مرگ و میر مادران در هنگام زایمان در مقایسه با ایالات متحده با توجه به CIA Factbook.

مراقبت های بهداشتی هزینه ― ایالات متحده سیستم مراقبت های بهداشتی صرف بیش از $10,000 در هر فرد در هر سال است. فنلاند سیستم صرف 4000 $در هر فرد در هر سال با توجه به سلامت سیستم ردیاب. در فنلاند مراقبت های بهداشتی است که “رایگان” به دلیل آن است که توسط دولت پرداخت می شود. وجود دارد برخی از شکایات ناهموار مراقبت در فنلاند پس این سیستم تا حد زیادی اجرا در سطح شهری که بدان معنی است که خدمات مراقبت های بهداشتی می تواند متفاوت باشد. نیز وجود دارد که نگرانی ها در مورد نحوه ادامه کمک های مالی فنلاندی سیستم با پیری جمعیت است. هنوز هم وجود دارد قریب به اتفاق رضایت فنلاند سیستم در مقابل باریک اکثر آمریکایی ها (52 درصد) که می گویند که آنها راضی هستند و با آمریکا کیفیت مراقبت.

مالکیت خانه ― مالکیت خانه بالاتر است در فنلاند (72.7 درصد) از در ایالات متحده آمریکا (63.7 درصد) با توجه به شهری موسسه اطلاعات از 2015. مالکیت خانه به شدت کاهش یافته است در ایالات متحده پس از 2008-09 بحران مالی با بسیاری از مردم از دست دادن خانه های خود را به سلب حق اقامه دعوی. وجود دارد به خصوص افت بزرگ در مالکیت خانه. اما حتی قبل از بحران ایالات متحده هرگز در صدر 70 درصد مالکیت خانه.

مراقبت از کودک هزینه ― برای نمونه در طبقه متوسط و شوهر با دو بچه ها, مراقبت از کودک هزینه های بسیار بالاتر در ایالات متحده از در فنلاند. سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) نشان داد که 41 درصد از پرداخت می رود نسبت به مراقبت از کودکان در ایالات متحده در مقابل 17 درصد در فنلاند. ایالات متحده در واقع کمترین هزینه در میان کشورهای مورد مطالعه در حالی که فنلاند فقط زیر متوسط. دولت یارانه مراقبت از کودکان در فنلاند وجود دارد و یک کلاه چقدر حتی خانواده های ثروتمند مجبور به پرداخت.

دستاورد آموزشی ― راه های مختلفی وجود دارد به نگاه در پيشرفت تحصيلی. یک آزمون جهانی با توجه به 15 ساله دریافتند که فنلاندی نوجوانان انجام شده بهتر است در مطالعه ریاضی و علوم, امتحانات از خود آمریکا هم تا حدودی پشتیبان گیری از نخست وزیر فنلاند ادعا می کنند از کیفیت آموزشی برای همه. گفت: با توجه به OECD اطلاعات ایالات متحده بالاتر از جمعیت آن با کالج یا درجه پیشرفته از فنلاند می کند. این صدا ممکن است تعجب آور نیست چرا که دانشگاه آزاد برای دانشجویان فنلاندی اما نظام آموزش عالی است و انتخابی با تعداد زیادی از دانشجویان فنلاندی را رد کرد و از آنجا که وجود ندارد به اندازه کافی بودجه برای همه است.

مالیات ― فنلاندی پرداخت بسیار بالاتر مالیات به صندوق بسیاری از منافع دولت. فنلاند به طور معمول به عنوان یکی از بالا جمع آوری مالیات در کشورهای OECD در حالی که ایالات متحده به طور معمول به سمت پایین. در سال 2018 یک کارگر درآمد معمولی طبقه متوسط دستمزد در مورد پرداخت 30 درصد از درآمد خود را در مالیات در فنلاند در مقابل 24 درصد در ایالات متحده با توجه به OECD داده است. (این رقم شامل مالیات بر درآمد فدرال و مالیات حقوق و دستمزد مانند تامین اجتماعی پرداخت می شود که توسط کارگران است.)

فقر― فنلاند دارای یکی از بالاترین نرخ فقر در جهان است. آن است که در حدود نیمی از این نرخ در ایالات متحده. رسمی آمریکا نرخ فقر در سال 2018 شد 11.8 درصد با توجه به سرشماری ایالات متحده در مقایسه با 6.3 درصد در فنلاند با توجه به OECD.

بازار سهام عملکرد ― وجود دارد بسیاری از راه برای قضاوت در بازار سهام عملکرد, اما ایالات متحده برنده این یکی دست پایین. در سال گذشته محبوب شاخص S&P 500 از شرکت های ایالات متحده به دست آورده بیش از 21 درصد در حالی که OMX هلسینکی 25 محبوب فنلاندی شاخص است تا کمی خجالتی از 13 درصد است. اما به مراتب بیشتر از جهان مهم ترین و بالاترین-شرکت ها انجام تجارت در بازارهای ایالات متحده است. به دنبال در دهه گذشته فنلاندی در بازار سهام است تا حدود 150 درصد در مقابل حدود 250 درصد بازگشت برای سهام ایالات متحده.

سهولت انجام کسب و کار ― ایالات متحده آمریکا است که معمولا در یا در نزدیکی بالای لیست برای رقابت جهانی و کارآفرینی است. برای مثال ایالات متحده آمریکا است که شماره 1 در شاخص جهانی کارآفرینی در حالی که فنلاند در رتبه 12. به طور مشابه ایالات متحده در رتبه 12 در حالی که فنلاند 20 در میراث سنتی پایه و اساس شاخص آزادی اقتصادی که طول می کشد را به حساب, باز, بازار, مقررات محیط زیست مالیات و حکومت قانون است.

Ishaan Tharoor کمک به این گزارش.

سفارش ترجمه مقاله

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

دانلود رایگان مقالات