رودریگو Garrido ایسنا

تظاهرکنندگان برخورد با نیروهای امنیتی در اعتراض به دولت از رئیس جمهور شیلی, Sebastián Piñera روز چهارشنبه در ولپریسو.

هنگامی که معمولا پایدار شیلی شد آخرین آمریکای لاتین ملت به فوران در اعتراض های خشونت آمیز در ماه اکتبر رئیس جمهور Sebastián Piñera شروع به ارائه امتیازات: تعلیق مترو افزایش نرخ بالا بردن حقوق بازنشستگی تقسیمات جدید در دولت موافقت خود را برای یک بازنویسی از دیکتاتوری-عصر اساسی است.

اما در حالی که این مراحل آرام اعتراض به نابرابری و هزینه زندگی, فشار است که دست کم 20 کشته و زخمی 2,500 صدها نفر از مردم عمدتا جوان هستند و هنوز هم نشان هفتگی و درگیری با نیروهای امنیتی — گاهی اوقات با نتایج مرگبار.

یک گروه از مردم ترک یک بازی فوتبال در سانتیاگو روز سه شنبه پرتاب سنگ در پلیس هدف از معترضان خشم از اکتبر تظاهرات. یک وسیله نقلیه پلیس فرار بیش از کشته و 37 سال. تصویری از این حادثه باعث خشم عمومی; طرفداران فوتبال به نام برای تظاهرات در روز جمعه. در روز پنج شنبه 22 ساله به تجمع اعتراضی زده بود و کشته شدن توسط یک اتوبوس.

[شیلی آخرین کشور آمریکای لاتین به فوران در اعتراض های خشونت آمیز. در اینجا به همین دلیل است.]

قانون اساسی جدید است که انتظار می رود برای مقابله با حداقل برخی از نگرانی در آورده است که مردم به خیابان ها در وهله اول از جمله به رسمیت شناختن دولت مراقبت های بهداشتی و آموزش و پرورش به عنوان اساسی حقوق بشر است. در عین حال هنوز نانوشته سند نمی خواهد برای تصویب تا اواخر سال 2021 و تحلیلگران سوال که آیا دولت می تواند هزینه های عمومی جدید است که ممکن است مورد نیاز است.

“قانون اساسی تبدیل شده است به نوعی نوش دارو” گفت: Patricio نابیا شیلی دانشمند علوم سیاسی می آموزد که در دانشگاه نیویورک. “مردم فکر می کنم که با تمام مشکلات از شیلی حل خواهد شد و کیفیت زندگی را بهبود بخشد. یک مشکل وجود دارد بیش از حد انتظارات است که تنظیم شده است برای تبدیل شدن به یک چالش بزرگ برای این کشور در آینده است.”

Piñera محبوبیت کاهش یافته است به تک رقمی دانشجویان در حال برنامه ریزی بزرگتر تظاهرات در ماه مارس و کسانی که در خیابان ها می گویند آنها انتظار نداریم که قانون اساسی جدید به آدرس نگرانی های خود را که از محدوده بالاتر حقوق بازنشستگی و آموزش و پرورش رایگان برای حذف از مرکز-راست رئیس جمهور و پایان سرمایهداری است.

Marcelo هرناندز

خبرگزاری فرانسه/گتی ایماژ

یک نوازنده نقش یک ترومپت در طول تظاهرات ضد دولتی هفته گذشته در سانتیاگو.

شیلی کنگره است بحث در مورد قوانین برای یک مارس همه پرسی که در آن رای دهندگان را انتخاب کنید که آیا و چگونه به بازنویسی قانون اساسی پیش نویس تحت آگوستو پینوشه در سال 1980. نظر سنجی نشان می دهد که یک بازنویسی تقریبا قطعا تایید شود. انتخابات برگزار خواهد شد در ماه اکتبر برای یک قانون اساسی مجلس که شروع به کار در ماه نوامبر. اعضای یک سال به پیش نویس یک سند برای ارائه به ملی رای دادن.

“من احساس می کنم مانند بحث شده است محور در روش و روش و نمی توانیم در مورد مسائل است که واقعا مهم” Piñera گفت: مخاطبان از رهبران کسب و کار در روز چهارشنبه. “ما نمی دانیم که چگونه آنچه که آغاز شده در اکتبر 18 به پایان خواهد رسید. وجود دارد دو راه: یکی خشونت و از سوی دیگر به دقت کامپایل تمام صداها و پاسخ احترام به حاکمیت قانون و بدون به خطر انداختن توانایی ما به رشد است.”

[“ما در جنگ هستند’: 8 نفر در شیلی به خشونت بیش از نابرابری اجتماعی]

یک سوال ایجاد بحث این است که آیا قانون اساسی مجلس باید برابری جنسیتی. شیلی جنبش فمینیستی یکی از فعال ترین بخش در تظاهرات پس از اکتبر است فشار نه تنها برای برابری در مجلس اما برای برابری جنسیتی به مندرج در قانون اساسی جدید است.

سرعت این روند به احتمال زیاد به ادامه بی ثباتی سیاسی, که می تواند یک اثر در سرمایه گذاری داخلی و خارجی. دولت کاهش رشد پیش بینی برای سال 2020 از 2.3 درصد به 1 به 1.5 درصد به دلیل “خشونت و غارت و تخریب است که باید متوقف اقتصاد” وزیر دارایی ایگنکیو Briones گفت: در ماه دسامبر.

Marcelo هرناندز

خبرگزاری فرانسه/گتی ایماژ

تظاهرکنندگان موج شیلی پرچم حق در هفته گذشته در سانتیاگو.

دانش آموزان مجبور به تعلیق PSU شیلی امتحانات در مکان های مختلف و ده ها تن بازداشت شدند این هفته دوباره نشان دادن در برابر پذیرش کالج آزمون. معترضان می گویند دانشگاه های دولتی باید قبول استخر متنوع از متقاضیان به جای تکیه بر نتایج حاصل از آزمون است که در نظر آنها بخشی از یک “نخبگان نظام است.”

دانش آموزان همچنان از دولت را متهم به نقض حقوق بشر و پلیس سرکوب. به کمیسیون امریکایی حقوق بشر گزارش موارد سوء استفاده از قدرت و شکنجه توسط نیروهای امنیتی در ماه اکتبر. یک سناتور شکایت کرد Piñera در شیلی دادگاه به اتهام جنایت علیه بشریت; حزب کمونیست ایران را از او شکایت در دادگاه جنایی بین المللی.

[چگونه برای ایجاد حس بسیاری از تظاهرات خشمگین در سراسر جنوب امریکا]

یک بررسی اخیر توسط دانشگاه شیلی نشان می دهد که زمان اعتراضات در حالی که کمتر از در ماه اکتبر نشان دهنده یک جمعیت متنوع. متوسط سن 33 و 32 درصد دارای مدرک دانشگاهی. یک نظرسنجی جداگانه توسط سانتیاگو مبتنی بر مرکز از مطالعات نشان می دهد که بیش از 55 درصد از مردم شیلی حمایت از این تظاهرات ادامه دارد.

قانون اساسی بازنویسی شده چندین بار اما روند فعلی است که اولین بار پس از پینوشه که به طور کامل سند جدید ممکن است نوشته شده است. همچنین اولین بار است که مردم تصمیم خواهد گرفت که نوشتن آن و چگونه قبلی بازنویسی آغاز شد و توسط سیاستمداران برای پاداش دادن به متحدان.

رودریگو Garrido

ایسنا

تظاهرات روز شنبه در ولپریسو. یکی از نشانه آمده است: “برای یک آموزش رایگان شورش توجیه است.”

“یکی از چالش های اصلی نابرابری نمی تواند حل شود به سادگی با تصویب یک قانون اساسی جدید گفت:” پابلو Villoch که می آموزد رهبری و درگیری در شیلی Andrés Bello و کاتولیک دانشگاه. “اما من فکر می کنم این یک فرصت تاریخی برای نزدیک شدن به یک سیستم است که بیشتر اجتماعی منسجم است.”

“در این کشور درک کرده است که سه دهه از نئولیبرالی آزمایش به پایان رسید و یک دوره جدید در شیلی تاریخ آغاز شده است یکی از پیشروی به سوی آگاهانه تر و اجتماعی را شامل مدل” او ادامه داد.

[به تظاهرات رفت و برگشت آمریکای لاتین, Bolsonaro هشدار برزیل: همین حالا آن را امتحان کنید در اینجا]

دیگران کمتر خوش بینانه است.

“در حال حاضر Piñera است نان تست” گفت: Navia, NYU استاد. “چپ او متنفر و درست فکر می کند او به سمت چپ بیش از حد بسیاری از امتیازات. خطر برای کشور و برای آمریکای لاتین به طور کلی در این است که مطالبات به کاهش نابرابری می تواند در نهایت آوردن بیشتر بی ثباتی سیاسی و استبداد و کمتر رشد است.”

نابیا گفت: شیلی امروز او را به یاد ونزوئلا 30 سال پیش هنگامی که آن را در نظر گرفته و پایدار ترین دموکراسی در منطقه است اما تا به حال هنوز رتبهدهی نشده است به اندازه کافی خطاب نابرابری و فساد و وابستگی به یک واحد کالا (نفت در ونزوئلا; مس در شیلی).

در ونزوئلا هوگو چاوز در پا ایجاد یک دولت سوسیالیستی که در ابتدا مطرح استانداردهای زندگی برای برخی ضعیف اما در نهایت به ریاست این کشور تاریخی فروپاشی اقتصادی از جمله ویرانی از آن صنعت نفت و خروج میلیون ها نفر از کشور است.

ادامه مطلب

چرا بحران سیاسی است که فوران در سراسر آمریکای لاتین

در بولیوی موقت رهبر است ترک او را محافظه کار خوانده شده را علامت

آرژانتین اقتصاد رو به فروپاشی است. در اینجا آمده Peronistas دوباره.

امروز پوشش از پست خبرنگاران در سراسر جهان

مانند واشنگتن پست جهان در Facebook و اقامت به روز شده در اخبار خارجی

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im