ساندرز و برخی از دموکرات رقبای روشن در مورد آنچه آنها می خواهند برای تغییر در ایالات متحده است. آنها برای ساخت قوی اجتماعی دولت دموکراتیک از جمله برنامه هایی مانند جهانی, بهداشت و درمان, بودجه در بخش بزرگی از مالیات جدید در ultrarich و وال استریت. در سن تعریف شده توسط گسترش نابرابری اجتماعی و خستگی با وضعیت موجود نسل جوان کمک کرده منجنیق خود را با نام تجاری “سوسیالیسم دموکراتیک” به جریان اصلی.

در سراسر اقیانوس اطلس حداقل یک پیشرو طرفدار نوردیک مدل استقبال آغوش توسط سیاستمداران ایالات متحده آمریکا. “ما احساس می کنیم که نوردیک مدل یک داستان موفقیت” گفت: نخست وزیر فنلاند Sanna مارین در مصاحبه با واشنگتن پست در ماه گذشته در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس است.

مارین گفت: او به رسمیت می شناسد که “هر کشور وضعیت متفاوت است و هر کشور و فضای سیاسی کشور متفاوت است” اما فنلاند سیستم می تواند مجموعه ای به عنوان مثال برای ایالات متحده با این وجود.

“من احساس می کنم که رویای آمریکایی را می توان بهترین در کشورهای اسکاندیناوی که در آن هر کودک بدون توجه به پس زمینه و یا پس زمینه خانواده خود را می تواند تبدیل به هر چیزی که ما بسیار خوب سیستم آموزش و پرورش,” او گفت:. “ما خوب مراقبت های بهداشتی و سیستم رفاه اجتماعی است که اجازه می دهد تا هر کسی برای تبدیل شدن به چیزی. این است که احتمالا یکی از دلایل که چرا فنلاند می شود رتبه بندی شادترین کشور جهان است.”

این دقیقا به این استدلال کسانی که در چپ آمریکایی در تلاش هستند. ساندرز به مدت طولانی مورد ستایش قرار داد فنلاند سیاست های اجتماعی. در سال 2008 قبل از ایستاده اتاق تنها جمعیت در شهر برلینگتون, Vt., ساندرز استقبال فنلاندی سفیر خود را از دولت و خواست هموطنان خود را به مطالعه “یکی از بهترین های اقتصادی و اجتماعی مدل در جهان است.”

“در فنلاند, با کیفیت بالا طرح ملی سلامت-برنامه مراقبت از وجود دارد فراهم می کند که تقریبا مراقبت های بهداشتی رایگان برای همه — و به پایان می رسد تا هزینه حدود نیمی به اندازه سرانه به عنوان سیستم ما” ساندرز گفت: در آن زمان. “در فنلاند زمانی که دانش آموزان تبدیل شدن به پزشکان و پرستاران آنها مدرسه را ترک کرده بدهی-رایگان — از آنجا که وجود دارد هیچ هزینه های رفتن به مدرسه. آیا چیزی وجود دارد که ما می توانند یاد بگیرند از این مدل؟”

در همان گفتگو ساندرز خار کنار این پیشنهاد که فنلاند جمعیت کوچک — به سختی 1/60 که ایالات متحده باید پیچیده تصویر. “همانطور که ما اذعان تفاوت ما نیز باید اذعان کرد که ما همه انسان هستند با همان DNA همان نوع از هوش و همان انسان نیاز دارد,” او گفت:.

ساندرز صعود در پنج سال گذشته موجب بحث های قابل توجهی بیش از آنچه درس باید آموخته از کشورهای اسکاندیناوی او را جشن می گیرد. بازیگران و میانه رو و محافظه کار منتقدان توجه داشته باشید که این کشورهای اسکاندیناوی بیشتر سرمایه داری از ساندرز تصدیق با سخاوتمندانه pro-کسب و کار و سیاست های خود را محصول میلیاردرهای; و دوم, که رفاه متحده در کشورهای اسکاندیناوی تا حد زیادی تامین شده توسط گسترده مالیات بر طبقه متوسط دستمزد و مصرف و نه ثروت و مالیات هر دو ساندرز و بهداشت ، الیزابت وارن (D-جرم.) متعهد شده اند که به وضع مالیات بر امریکا بالای 1 درصد.

کارشناسان و مفسران در سمت چپ نقطه به نقطه بسیار قوی کارگری وجود دارد که در کشورهای اسکاندیناوی که در خدمت به عنوان بستر برای این ملت ها در جوامع است. “نوردیک کشورهای در حال سرمایه داری اجتماعی دموکراسی اما به این دلیل که آنها سرمایه داری است که خود را سوسیال دموکرات و احزاب ایجاد سطح بی سابقه ای از کارگر و قدرت و رفاه اجتماعی و برابری درآمد به عنوان دور برگشت به عنوان دهه 1930 و تا به حال قدرت برای حفظ آن سطح را به این روز بسیار” هارولد Meyerson نوشت: در چشم انداز آمریکایی سال گذشته است.

مارین که در 34 جهان است جوانترین زن رهبر است که به دنبال به آینده است. او گفت که دولت او را “کار جدید است که به مدل نوردیک بخشی از یک محیط زیست پایدار آینده” که در آن تلاش برای مبارزه با تغییر آب و هوا ارائه می دهد “یک فرصت برای ایجاد مشاغل جدید فن آوری های جدید فرصت های جدید برای همه در کشور ما است.”

به عنوان یک سوسیال دموکرات او آگاه از افزایش چالش در سمت راست در سراسر شمال اروپا سازمان ملل که در آن nativist راست جنبش را به دست آورد کشش در سال های اخیر است. “حرکات پوپولیستی در حال تلاش برای ارائه پاسخ ساده به پرسش های پیچیده و پیچیده جهان” مارین گفت.

که شامل خاردار سوال از مهاجرت که مارین استقبال. “ما با پیری جمعیت و ما باید مردم را به آمدن به فنلاند برای کار وجود دارد و به منظور بالا بردن کودکان خود را و در ساخت جامعه ما بهتر است,” او گفت:.

آن تماس بگیرید, شاید, فنلاندی رویا.

هدر بلند کمک به این گزارش.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im