چگونه خسارت وسایل آسیب‌دیده از نوسان برق را دریافت کنیم؟

[ad_1]

برق این روزها به یکی از اصلی‌ترین اجزا زندگی انسانی شده است به گونه‌ای که تصور لحظه‌ای بدون برق ماندن کمی سخت به نظر می‌رسد.

اما این ضروری‌ترین نیاز زندگی علاوه بر مزیت‌های فراوانی که به همراه دارد دارای معایبی هم هست که در مقابل مزیت‌ها ناچیز به نظر می‌رسد، از جمله این مشکلات، نوسان شبکه است که موجب خسارت دیدن وسایل برقی مشترکان می‌شود.

برخی مواقع شبکه برق مبتلا به افت و خیزهایی می‌شود که این موضع اثر منفی خود را بر روی وسایل برقی مشترکان نشان داده و موجب آسیب وارد شدن به آنها شده و هزینه ناخواسته‌ تعمیر این وسایل را بر روی دوش مصرف کننده می‌گذارد.

اما مشترکان باید بدانند که اگر خسارتی از این ناحیه به آنها وارد آمد می‌توانند بخشی از هزینه تحمیل شده را از شرکت‌های توزیع برق دریافت کنند.

براساس گزارش پایگاه خبری شرکت توانیر، «عبدالامیریاقوتی» مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت مادر تخصصی تولید، توزیع و انتقال نیروی برق ایران(توانیر) چندی پیش در این باره گفت: یک نوع حمایت از سال ۱۳۹۰ تحت عنوان بیمه خسارت از مشترکان می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس این برنامه حمایتی، قراردادی از سال ۱۳۹۸ با شرکت بیمه کوثر منعقد شد که طبق آن اگر وسایل برقی مشترکی در اثر نوسان شبکه برق خسارت دید می‌توان با مراجعه به این بیمه و ارائه مدارک و مستندات نسبت به دریافت خسارت اقدام کرد.

البته مراجعه به وب سایت این شرکت بیمه‌ای برای دریافت خسارت ضروری است.

مشترکی که وسیله برق آسیب دیده از نوسان شبکه برق دارد با مراجعه به سامانه بیمه کوثر در ابتدا باید به بخش خسارت مشترکان برق در صفحه نخست این بیمه وارد و پس از وارد شدن با دو گزینه اعلام خسارت و پیگیری خسارت روبرو می‌شود، علاوه برآن راهنمای لازم برای مشترک در این صفحه بارگذاری شده است.

مدارک مورد نیاز خسارت وارده به تجهیزات به استثنای مشترکان تجاری نیز شامل فاکتور فروشگاه یا تعمیرگاه مجاز(با مهر و امضا)، گزارش معتمد محل یا نیروی انتظامی (در صورت وجود) است.

خسارت آتش‌سوزی

در خسارت آتش سوزی ناشی از نوسان برق وسایل برقی،  تصویر محل حادثه (۲عدد)، تصویر گزارش آتش‌نشانی، تصویر گزارش کلانتری و تصویر پرونده کامل دادگاه (در صورت وجود) نیاز است.

 خسارت ناشی از انفجار

در خسارت ناشی از انفجار برق وسایل برقی، تصویر گزارش آتش‌نشانی یا مقامات ذیصلاح، تصویر گزارش کارشناس خسارت، تصویر لیست موارد آسیب‌دیده، تصویر فاکتور تعمیرات، تصویر محل حادثه (۲ مورد) ضروری است.

خسارت هزینه پزشکی

در خسارت مربوط به هزینه پزشکی ناشی از نوسان برق وسایل برقی،  تصویر صورت حساب بیمارستان، تصویر مدارک پزشکی و پرونده‌های بیمارستانی، تصویر گزارش مقامات ذیصلاح نیاز است.

خسارت نقص عضو

در خسارت نقص عضو ناشی از نوسان برق وسایل برقی، تصویر گزارش نیروی انتظامی یا بازرسان قانونی و سازمان آتش‌نشانی، تصویر کپی شناسنامه و کارت ملی مصدوم، تصویر گزارش اولین مرجع درمانی و پزشک معالج، تصویر صورت حساب و پرونده کامل پزشکی مصدوم در زمان بستری، تصویر گواهی پزشک معالج مبنی بر اتمام درمان، تصویر عکس رادیولوژی پس از حادثه و پس از اتمام دوره درمان (در صورت شکستگی اعضای بدن) لازم است.

حادثه منجر به فوت

در حادثه فوت ناشی از نوسان برق وسایل برقی، تصویر همه صفحات شناسنامه و کارت ملی ابطال شده، تصویر کپی برابر اصل معاینه جسد، تصویر کپی برابر اصل گزارش پزشک قانونی، تصویر کپی برابر اصل گواهی فوت، تصویر رای محاکم قضایی و تصویر گواهی انحصار وراثت،  ضروری است.

پس از ارائه این مدارک و مستندات در سامانه یک کد پیگیری برای مراجعه کننده صادر می‌شود که باید تا پایان کار از آن نگهداری شود.

شرکت بیمه پس از دریافت مدارک مشترک نسبت به بررسی‌های لازم اقدام و سپس نتیجه اقدام‌های صورت گرفته را به اطلاع مشترک می‌رساند و پس از تایید خسارت مبلغ به حساب مشترک واریز می‌شود.

[ad_2]

Source link

دانلود رایگان مقالات