رشد ویروس داعش زیر چتر آمریکا و کرونا

[ad_1]

چندین حمله در نقاط مختلف و با تاکتیک ها و روش های متنوع در عراق و سوریه طی هفته های اخیر نشان می دهد که داعش، فرصت سازماندهی و برنامه ریزی برای عملیات تروریستی را یافته است. یک ویدئوی جدید از این گروه تروریستی ده‌ها تن از عناصر داعش را نشان می‌دهد که آماده حمله به شهر سامرا می‌شوند و یکی از سرکرده‌های این گروه تروریستی در این ویدئو از سامرا به عنوان «مرکز شرک» یاد می‌کند.

از اواسط فروردین سال جاری، داعش حدود ۴۰ عملیات در استان های دیالی، صلاح الدین و کرکوک عراق و نقاط مرزی عراق و سوریه و داخل سوریه انجام داده است که در نتیجه آنها شماری از رزمندگان حشد الشعبی و نیروهای امنیتی و ارتش عراق و سوریه به شهادت رسیده‌اند.

چه عواملی باعث سر برآوردن دوباره داعش در طول مدتی کوتاه بعد از اعلام پایان آن شد؟

۱-کرونا به داعش فرصت تنفس داد

معروف و اثبات شده است که کرونا به دستگاه تنفسی مبتلایان حمله می کند اما ظاهرا درباره داعش، شرایط کاملا معکوس است و شیوع این ویروس به تروریست های داعش فرصتی مغتنم داد تا دوباره نفس بکشند و عرض اندام کنند.

همزمان با بحران شیوع بیماری عالمگیر کرونا، نشانه های بروز دوباره داعش به ویژه در مناطق بیابانی سوریه و عراق به چشم می خورد. هفته گذشته، مصطفی کاظمی نخست وزیر جدید عراق اعلام کرد که نیروهای این کشور توانسته اند عملیات گسترده داعش را خنثی و یکی از سرکردگان اصلی این گروه به نام عبدالناصر قارداش را دستگیر کنند که گفته می شود جانشین ابوبکر البغدادی شده است.

حدود دو ماه پیش، حسن الکعبی معاون اول رئیس پارلمان عراق در خصوص بازگشت فعالیت هسته‌های تروریست‌های داعش و حملات ناگهانی آنها علیه نیروهای مسلح هشدار داد و گفت تروریست‌ها از شرایط بوجود آمده ناشی از فراگیری ویروس کرونا و تمرکز نهاد امنیتی عراق بر این موضوع، سوء استفاده می کنند.

منابع رسانه ای عربی مانند عرب نیوز گزارش دادند که گروه های پراکنده ای از داعش به ویژه در ماه رمضان در عراق فعال شده و در هفته های اخیر به چندین هدف نظامی و غیر نظامی در غرب و مرکز عراق حمله کرده اند.

 ژنرال تحسین الخفاجی، فرمانده عملیات مشترک نظامی عراق گفت حملات عوامل داعش به علت اختصاص یافتن منابع و امکانات دولت به مبارزه با کرونا، افزایش یافته است.

اوضاع در سوریه از عراق هم خطرناک تر است. داعش تاکنون مسئولیت چندین حمله به گروه های شبه نظامی وابسته به دولت سوریه و نیروهای مخالف دولت دمشق را بر عهده گرفته است. گروه ناظر بر تحولات سوریه اعلام کرد در خلال چند هفته گذشته حد اقل ۶۰ نقر از نیروهای دولتی سوریه در حمص و دیر الزور کشته شده اند و داعش مسئولیت چندین حمله را بر عهده گرفته است. روز جمعه گذشته، فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا اعلام کرد در حمله هوایی به دیر الزور دو نفر از سرکردگان داعش کشته شدند.

۲-ترور سرداران مقاومت ضد تروریستی به دستور ترامپ

ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ابومهدی المهندس نایب رئیس حشد شعبی دو دشمن شمار یک داعش به دستور رئیس جمهوری آمریکا، هدیه ای بود که دونالد ترامپ، تقدیم تروریست های داعش کرد تا در خلاء حضور این فرماندهان تاثیرگذار و لو به صورت موقت از شوک حاصل از این جنایت بهره برداری کنند یا دستکم به تجدید روحیه بپردازند.

این مساله باعث شده است که اعضای داعش فرصتی برای برنامه ریزی و سازماندهی و تدارک حملات تروریستی یافتند. تردیدی وجود ندارد که داعش نیزمانند القاعده، تاکتیک هایش را تغییر داده و خود را با واقعیت های جدید ژئوپولیتیک، سازگار کرده است.

۳-اعتراضات عراق با تمرکز هدفمند بر حمله به گروه های مقاومت

پیش از ترور سرداران مقاومت، از همان ابتدای شروع اعتراضات سال گذشته در عراق، سمت و سوی این اعتراضات در عملیات رسانه ای منسجمی از انتقاد به اوضاع معیشتی به اعتراض های خشونت بار علیه گروه های مقاومت هدایت شد. رصد اخبار و تحلیل ها درباره اعتراضات عراق نشان می داد که رسانه های آمریکایی، عربستانی و اماراتی بیشترین نقش را در اجرای ماموریت حمله سازماندهی شده به گروه های مقاومت و مقصر نشن دادن آنها در اوضاع معیشتی عراق داشتند.

عربستان و امارات با تحریک اعتراضات در عراق، علاوه بر زمینه سازی انتساب تیراندازی های مشکوک به جریان مقاومت ضد تروریستی عراق و نیز قتل تعدادی از نقش آفرینان در شکست داعش مانند وسام العلیاوی فرمانده عصائب اهل الحق عراق و دو تن از اعضای این جنبش در استان میسان، آب را در این کشور برای فعالیت داعش، گل آلود کردند. رسانه های آمریکا، عربستان و امارات این افراد خشونت طلب را «معترض» نامیدند.

حتی شبکه  سعودی mbc در اهانتی آشکار شهید ابو مهدی المهندس را تروریست معرفی کرد؛ اقدامی که خشم مردم عراق را برانگیخت؛ به گونه ای که پارلمان عراق خواستار تعطیلی این شبکه سعودی در عراق شد و معترضان، دفتر آن را در بغداد تسخیر کردند.

آشکارا، داعش برنده اصلی خشونت های سال گذشته عراق تحت نام اعتراض با استفاده از شرایط اغتشاش حاکم و نیز حذف چهره های تاثیرگذار مقاومت بود.

۴- حملات جنگنده های آمریکایی به مقرهای حشد الشعبی

همزمان با آشفته بازار اعتراضات عراق، حملات جنگنده ها و پهپادهای آمریکایی و صهیونیستی به مقرهای مقاومت در عراق و سوریه به ویژه مراکز حشد الشعبی بزرگترین تشکیلات ضد داعش، وارد فاز عملیاتی می شد.

پس از حمله جنگنده‌های آمریکا به مواضع حشد الشعبی در استان‌های صلاح الدین، بابل، بصره و کربلا، محمد کریم نماینده ائتلاف الفتح به ریاست هادی العامری به پایگاه خبری المعلومه عراق گفت که آمریکا با حمله به مراکز الحشد الشعبی به دنبال آن است که مراکز امنی برای بازگشت دوباره داعش به عراق را فراهم کند.

او تصریح کرد: تحریک الحشد الشعبی توسط آمریکا همچنین با انگیزه حضور نظامیان آمریکایی در عراق و نیز استقرار سامانه دفاع موشکی “پاتریوت” در پایگاه‌های ایالات متحده در عراق صورت می‌گیرد.

به گفته نماینده ائتلاف فتح، حمله به الحشد الشعبی که حافظ مرزهای عراق با سوریه است، با این هدف صورت می‌گیرد که مراکز امنی برای داعش و بازگشت دوباره این گروهک به عراق و ایجاد آشوب جدید در این کشور ایجاد شود و به این ترتیب حضور ائتلاف خودخوانده بین‌المللی در عراق ادامه یابد.

منابع آگاه عراقی نیز به رسانه های این کشور گفتند که اعزام کاروان حامل عناصر تروریستی داعش از خاک سوریه به داخل عراق توسط نیروهای آمریکایی در ۱۳ رمضان (۱۸ اردیبهشت ماه ۹۹) یا کمک و پشتیبانی و غذایی بالگردهای آمریکایی به عناصر داعش در همین مدت از جمله این رسوایی‌ها بود که آمریکایی‌ها نسبت به اعلام آن از سوی مقامات بغداد سکوت کردند.

همچنین محمد مهدی البیاتی یکی از فرماندهان سازمان بدر از حمایت دوباره آمریکا و عربستان سعودی برای بازگشت فعالیت گروهک های تروریستی داعش در داخل عراق پرده برداشت و توضیح داد: آمریکا و عربستان سعودی در جریان نبرد های داخل سوریه، اقدام به استخدام مجدد عناصر فراری از عراق و زمینه را برای بازگشت آنان به کشور تسهیل کردند و حملات اخیر با حمایت آمریکا و عربستان سعودی برای بازگشت داعش به عراق انجام گرفت…حملاتی که اخیر در استان صلاح الدین علیه حشد الشعبی و نیرو های امنیتی انجام گرفت، بخشی از طرح بازگشت داعش است.

میدل ایست نیوز عراق در مصاحبه با چند کارشناس نوشت: افزایش حملات تروریستی داعش در دوره اخیر در عراق، سوالاتی را در خصوص دست داشتن آمریکا در این حملات به وِیژه پس از توقف عملیات ائتلاف بین المللی به مدت ۶۰ روز ایجاد کرده است.

این پایگاه سوالی قابل تامل در این باره مطرح کرد: آیا بازگشت داعش نزدیک است یا این حملات مانور آمریکا برای ماندن در عراق است؟

۵-چگونه داعش حضور آمریکا در عراق و سوریه را توجیه می کند؟

سرتیپ ماجد القیسی، کارشناس نظامی و مسائل استراتژیک عراق نیز در گفت وگویی با پایگاه خبری «اسپوتنیک» روسیه گفت: افزایش فعالیت داعش و حملات آن در عراق پس از اختلافات سیاسی و شکاف اداری ۶ ماهه در دولت، واضح است؛ این در حالی است که فعالیت نیروهای ائتلاف بین المللی در عراق نیز ۶۰ روز است که متوقف شده و حرکت نیروهای امنیتی در عراق نیز از انتشار ویروس کرونا تاثیر پذیرفته است.

حسام الشعیب کارشناس سوری مسائل گروه های مسلح گفت: شیوه و تاکتیک های داعش در عملیات های اخیر، شباهت سوال برانگیزی به سبک عملیات یگان های نظامی آمریکا دارد که مناطق مختلف و نیروهای الحشد الشعبی و نیروهای امنیتی عراق و حتی ارتش سوریه را در صحرای سوریه، هدف قرار می دهد و برای به دست گرفتن برخی پایگاه های نظامی تلاش می کند و به نظر می رسد دولت آمریکا هنوز از عناصر داعش حمایت می کند و به دنبال بهانه ای برای ماندن در عراق پس از طرح مطالباتی برای خروج از عراق است.

شعیب تصریح کرد: وقتی داعش در استان های صلاح الدین، دیالی و برخی مناطق دیگر عراق حملاتی  انجام می دهد این پیامی از واشنگتن است که می خواهد بگوید عراق هنوز از تروریسم رنج می برد و تنها آمریکاست که می تواند از ملت عراق با همه گروه های دینی و سیاسی محافظت کند و نشان دهد که وجود گروه داعش، معضلاتی در وضعیت سیاسی و اجتماعی کشور عراق ایجاد می کند.

شعیب اشاره کرد که قصد آمریکا از ماندن در عراق، قطع راه تجاری میان ایران، سوریه و عراق است و می خواهد به بهانه قطع کمک های نظامی ایران، این راه را قطع کند در حالی که در حقیقت، هیچ کمک نظامی از طریق گذرگاه های مرزی صورت نمی گیرد اما برخی هستند که نمی خواهند ثبات در مرزهای سوریه و عراق وجود داشته باشد و از آنجا که واشنگتن، اهمیت استراتژیک زیادی برای حضور در عراق می بیند، این سناریو مجددا پیچیده شده است.

این نکته ای قابل توجه است که جنگنده‌های رژیم صهیونیستی نیز مواضع حشد الشعبی در مرز عراق و سوریه را هدف قرار دادند؛ دقیقا جایی که بیشترین نگرانی ها از پدیدار شدن دوباره داعش در آن وجود دارد و نیروهای امنیتی هر دو کشور بر آن شدیدا متمرکزند.

[ad_2]

Source link