دزموند توتو، رهبر ضد آپارتاید، در 90 سالگی درگذشت


اسقف اعظم دزموند توتو، روحانی انگلیسی برنده جایزه صلح نوبل که خلق و خوی خوب، پیام الهام بخش و تلاش وجدانی برای حقوق مدنی و بشری او را به یک رهبر محترم در مبارزه برای پایان دادن به آپارتاید در زادگاهش آفریقای جنوبی تبدیل کرد، درگذشت. او 90 ساله بود.

سیریل رامافوسا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی در بیانیه ای که روز یکشنبه درگذشت او را تایید کرد، با خانواده و دوستان توتو تسلیت گفت و او را “میهن پرست بدون همتا” خواند.

رامافوسا گفت: «مردی با هوش، صداقت و شکست ناپذیری در برابر نیروهای آپارتاید، او همچنین در دلسوزی خود نسبت به کسانی که در طول آپارتاید از ظلم، بی عدالتی و خشونت متحمل شده بودند و مردم را در سراسر جهان سرکوب و تحقیر کرده بودند، ملایم و آسیب پذیر بود. .

توتو سال ها در وضعیت نامناسبی قرار داشت. او در سال 2013 تحت آزمایش‌های عفونت مداوم قرار گرفت و در سال‌های بعد چندین بار در بیمارستان بستری شد.

برای شش دهه، توتو – که با محبت به عنوان “طاق” شناخته می شود – یکی از صداهای اصلی در ترغیب دولت آفریقای جنوبی برای پایان دادن به آپارتاید، سیاست رسمی این کشور برای جداسازی نژادی بوده است. پس از پایان آپارتاید در اوایل دهه 1990 و ریاست جمهوری نلسون ماندلا، توتو به عنوان رئیس کمیسیون حقیقت و آشتی در آفریقای جنوبی منصوب شد.

بنیاد نلسون ماندلا از دست دادن توتو را “بی‌شمار” خواند.

این بنیاد در بیانیه ای گفت: “او بزرگتر از زندگی بود و برای بسیاری از مردم آفریقای جنوبی و سراسر جهان، زندگی او یک برکت بود.” سهم او در مبارزه با بی عدالتی، در سطح محلی و جهانی، تنها با عمق تفکر او در ایجاد آینده ای رهایی بخش برای جوامع بشری قابل مقایسه است.

کار توتو در زمینه حقوق مدنی و بشر منجر به دریافت جوایز برجسته در سراسر جهان شده است. باراک اوباما، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، مدال آزادی ریاست جمهوری را در سال 2009 به او اعطا کرد. در سال 2012، توتو کمک مالی 1 میلیون دلاری از بنیاد مو ابراهیم برای “تعهد مستمر خود برای گفتن حقیقت به مقامات” دریافت کرد. سال بعد، او جایزه تمپلتون را برای “کار در طول زندگی خود در توسعه اصول معنوی مانند عشق و بخشش که به آزادی مردم در سراسر جهان کمک کرد” دریافت کرد.

مهمتر از همه، او جایزه صلح نوبل را در سال 1984 به دنبال هموطن خود آلبرت لوتولی، که در سال 1960 این جایزه را دریافت کرد، دریافت کرد.

جایزه نوبل موقعیت توتو را به عنوان یک شخصیت مهم در آفریقای جنوبی تثبیت کرد، موقعیتی که او در نتیجه اعتراضات ضد آپارتاید به دست آورد. علیرغم خشم نسبت به سیاست آفریقای جنوبی و همچنین مخالفت گسترده جهانی – این کشور توسط المپیک 1964-1988 ممنوع شد – دولت آفریقای جنوبی مخالفان را سرکوب کرد، حزب سیاسی کنگره ملی آفریقا را ممنوع کرد و رهبران آن را زندانی کرد. ماندلا

کشیش فرانک چیکان، رئیس سابق شورای کلیساهای آفریقای جنوبی و همکارش توتو، گفت که این بر عهده روحانیون است که رهبری را بر عهده بگیرند.

چیکان به سی ان ان گفت: «ما به مرحله ای رسیده ایم که کلیسا مدافع مردم بود که صدای مردم بود.

اسقف اعظم فعلی کیپ تاون و متروپولیتن کلیسای انگلیکن آفریقای جنوبی تابو مک گوبا گفت که کلیسا مراسم تشییع جنازه و یادبود توتو را برنامه ریزی خواهد کرد.

مک گوبا در بیانیه ای گفت: میراث دزموند توتو قدرت اخلاقی، شجاعت اخلاقی و وضوح است. “او با مردم احساس می کرد. علنا ​​و تنها، او گریه می کرد زیرا درد مردم را احساس می کرد. و می خندید – نه، نه فقط می خندید، بلکه وقتی شادی آنها را به اشتراک می گذاشت با لذت می خندید.”

در بریتانیا، نخست وزیر بوریس جانسون و اسقف اعظم کانتربری جاستین ولبی بیانیه هایی صادر کردند و توتو را به دلیل بینش و مثبت اندیشی مسری او تحسین کردند.

جانسون گفت: «(او) به خاطر رهبری معنوی و خلق و خوی خوب غیرقابل توقفش به یاد خواهد ماند.

ولبی توتو را «پیامبر و کشیش، مردی با گفتار و کردار – کسی که امید و شادی زیربنای زندگی او را تجسم می‌دهد» نامید.

او گفت: «حتی در اندوه عمیق خود، ما از چنین زندگی خوبی سپاسگزاریم.

جاده سنگ بود

در دهه 1950، توتو در اعتراض به محدودیت های دولت برای تحصیل کودکان سیاه پوست، قانون آموزش بانتو، از معلمی استعفا داد. او در سال 1960 منصوب شد و دهه 1960 و اوایل دهه 1970 را به طور متناوب بین لندن و آفریقای جنوبی گذراند. در سال 1975 به ریاست کلیسای جامع سنت مریم در ژوهانسبورگ منصوب شد و بلافاصله از موقعیت جدید خود برای بیان اظهارات سیاسی استفاده کرد.

او با اشاره به شهرهای سیاه‌پوست ژوهانسبورگ به آکادمی دستاورد گفت: «وقتی استخدام شدیم، گفتیم… «خب، ما در سووتو زندگی خواهیم کرد». بنابراین ما همیشه با یک بیانیه سیاسی شروع می کنیم، حتی بدون اینکه آن را در قالب کلمات بیان کنیم.»

این یک طرح نبود، اگرچه از همان دوران کودکی از ترور هادلستون، کشیش و فعال اولیه ضد آپارتاید که در دهه 1950 در محله ای فقیر نشین در ژوهانسبورگ کار می کرد، الهام گرفته بود. با پیمودن این مسیر، او الهام بخش هزاران نفر از هموطنان خود – و بیشتر در سراسر جهان شد.

اسقف رابرت دبلیو. تیلور به سی ان ان گفت: «دزموند توتو هیچ دلیلی نداشت که به همین شکل عمل کند، به جز احساس عمیق او از انسانیت مشترک ما در کار برای جهانی که در آن عدالت و رفاه بیانگر رهبری اخلاقی شفقت او باشد.» 2011

توتو معتقد بود که چاره ای ندارد، حتی اگر جاده سنگلاخی باشد.

“من واقعاً با خدا عصبانی خواهم شد. او به آکادمی دستاورد گفت: «یعنی چگونه به نام همه خوبی ها می توانید اجازه دهید این یا آن اتفاق بیفتد؟ اما من شک نداشتم که در نهایت، خوب، درست، عدالت پیروز خواهد شد.»

برتنی تایمز

دزموند امپیلو توتو در 7 اکتبر 1931 در کلرکدورپ، شهری در استان ترانسوال آفریقای جنوبی به دنیا آمد. پدرش معلم و مادرش خانه دار بود و توتو جوان قصد داشت پزشک شود، تا حدی به لطف حمله سل توسط پسرها که او را بیش از یک سال در بیمارستان نگه داشت. او گفت که او حتی برای دانشکده پزشکی واجد شرایط است.

اما والدین او توانایی پرداخت هزینه ها را نداشتند، بنابراین تدریس جذاب بود.

او به آکادمی دستاوردها گفت: «دولت به افرادی که می خواستند معلم شوند، بورسیه می داد. من معلم شدم و پشیمان نشدم».

با این حال، او از وضعیت مدارس سیاه‌پوست آفریقای جنوبی وحشت‌زده شد، و حتی زمانی که قانون آموزش بانتو در سال 1953 تصویب شد، که سیستم آموزشی کشور را از نظر نژادی تقسیم کرد، وحشتناک‌تر شد. او به نشانه اعتراض استعفا داد. طولی نکشید که اسقف ژوهانسبورگ موافقت کرد که او را به عنوان کشیش بپذیرد – توتو معتقد بود که به این دلیل است که او یک مرد سیاهپوست با مدرک دانشگاهی بود که در دهه 1950 امری نادر بود – و حرفه جدید خود را آغاز کرد.

دهه های 1960 و 1970 دوران پرتلاطمی در آفریقای جنوبی بود. در مارس 1960، 69 نفر در قتل عام شارپویل کشته شدند که پلیس آفریقای جنوبی به جمعیت معترضان شلیک کرد. لوتولی، یکی از رهبران کنگره ملی آفریقا که موعظه عدم خشونت است، در اواخر همان سال جایزه صلح نوبل را دریافت کرد – در حالی که او از خروج از کشور منع شده بود. (دولت بالاخره در چند روز او را آزاد کرد تا جایزه اش را بپذیرد.)

ماندلا – که در آن زمان یک آتش نشان رهبری شاخه مسلح ANC را بر عهده داشت – دستگیر، محاکمه و در سال 1964 به حبس ابد محکوم شد. در اوایل دهه 1970، دولت میلیون ها سیاهپوست را مجبور کرد در به اصطلاح “وطن” ساکن شوند.

توتو بسیاری از این سال ها را در بریتانیا گذراند و از راه دور تماشا کرد، اما سرانجام در سال 1975، زمانی که به ریاست کلیسای جامع سنت مریم در ژوهانسبورگ منصوب شد، برای همیشه بازگشت. سال بعد به اسقف لسوتو منصوب شد. او در نامه ای از می 1976 که به نخست وزیر نوشت و در مورد ناآرامی ها هشدار داد به شهرت رسید.

او به آکادمی دستاوردها گفت: «حال و هوای شهرها ترسناک بود.

یک ماه بعد، Soweto در خشونت فوران کرد. بیش از 600 نفر در این قیام کشته شدند.

فیگور عالی

با ظلم‌تر شدن دولت – بازداشت سیاه‌پوستان، وضع قوانین سنگین – توتو صریح‌تر می‌شود.

الکس بورین، عضو سابق کمیسیون حقیقت و آشتی، به سی‌ان‌ان گفت: «او یکی از منفورترین افراد، به‌ویژه در آفریقای جنوبی سفیدپوست، به خاطر موقعیتی بود که گرفت.

چیکان، یکی از همکاران شورای کلیساهای آفریقای جنوبی، “اقتدار اخلاقی او (هم سلاح و هم سپر او بود، که به او اجازه می داد در مقابل ستمگرانش به ندرت بدون مجازات بایستد.”

آفریقای جنوبی در حال تبدیل شدن به یک کشور منحوس بود. معترضان در ایالات متحده به سرمایه گذاری شرکت ها در این کشور اعتراض کردند و کنگره با اصلاحیه Rangel در سال 1987 از این موضع حمایت کرد. سازمان ملل متحد یک تحریم فرهنگی را آغاز کرد. آهنگ های محبوبی مانند «نلسون ماندلا را ازاد کنید» از Special AKA و «Sun City» از Artists United Against Apartheid، سیاست کشور را محکوم می کنند.

توتو در ردای قرمز مایل به قرمز خود، هنگام موعظه کردن از بالای منبر او چهره ای متمایز حک کرد – شاید هرگز بیشتر از سخنرانی خود در سال 1984 جایزه نوبل.

توتو پس از غلبه بر تعصبات و نابرابری های سیستم آپارتاید، افکار خود را جمع بندی کرد. او گفت: «به طور خلاصه، این سرزمین که از جهات بسیار غنی است، متأسفانه فاقد عدالت است.

بی عدالتی های بیشتری در راه است: قتل، اتهام قتل جوخه ها، بمب گذاری. در سال 1988، دو سال پس از اینکه او به عنوان اسقف اعظم کیپ تاون معرفی شد و اولین مرد سیاه پوستی بود که به ریاست کلیسای انگلیکن در آفریقای جنوبی تبدیل شد، در حالی که در پارلمان آفریقای جنوبی درخواست آپارتاید می داد، دستگیر شد.

اما جزر و مد برگشت. سال بعد، توتو یک راهپیمایی 20000 نفری را به سمت کیپ تاون رهبری کرد. همچنین در سال 1989، رئیس جمهور جدید، FW de Klerk، کاهش قوانین آپارتاید را آغاز کرد. سرانجام در 11 فوریه 1990 ماندلا پس از 27 سال از زندان آزاد شد. دی کلرک ماه گذشته درگذشت.

چهار سال بعد، در سال 1994، ماندلا به عنوان رئیس جمهور انتخاب خواهد شد. توتو اجازه رای دادن به او را برای اولین بار با “عاشق شدن” مقایسه کرد و گفت – پس از تولد اولین فرزندش – معرفی ماندلا به عنوان رئیس جمهور جدید کشور بزرگترین لحظه زندگی او بود.

او به سی‌ان‌ان گفت: «در واقع به خدا گفتم که اگر الان بمیرم اهمیتی نمی‌دهم.

ایستگاه های اورژانس

با این حال، کار توتو تمام نشده بود. در سال 1995، ماندلا او را به عنوان رئیس کمیسیون حقیقت و آشتی برای رسیدگی به نقض حقوق بشر در طول سال های آپارتاید منصوب کرد. توتو در اولین جلسه دادگاه TRC در سال 1996 از هم جدا شد.

TRC گزارش خود را در سال 1998 به دولت ارائه کرد. توتو در همان سال، Desmond Tutu Peace Trust را تأسیس کرد.

او به مدت دو سال به عنوان استاد مدعو در دانشگاه اموری در آتلانتا به تدریس بازگشت و بعداً در مدرسه الهیات اسقفی در کمبریج، ماساچوست سخنرانی کرد. او چندین کتاب منتشر کرده است، از جمله هیچ آینده ای بدون بخشش (1999)، خدا مسیحی نیست (2011) و کتاب کودکان دزموند و کلمه بسیار شریر (2012).

او در سال 2010 از خدمات ملکی استعفا داد، اما از گرفتن سمت های بحث برانگیز ترسی نداشت. او در سال 2014 خواستار تحریم اسرائیل شد و گفت جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور سابق ایالات متحده و تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا باید در مقابل دادگاه کیفری بین المللی به خاطر اقدامات خود در مورد جنگ عراق “مسئول” شوند.

اما او همچنین با حس شوخ طبعی خود که در خنده های متمایز و خندان تجسم یافته بود متمایز بود.

در حالی که در سال 2004 مهمان برنامه The Daily Show بود، به خاطر شوخی های جان استوارت از هم جدا شد. و کریستا تیپت، مصاحبه‌گر On Being را در سال 2014 مورد تمسخر قرار داد و او را سرزنش کرد که چرا انبه‌های خشک – مورد علاقه‌اش – را که آورده بود به او پیشنهاد نکرده است.

با وجود همه ستایش ها و شهرت ها، او به سی ان ان گفت که احساس می کند یک “مرد بزرگ” نیست.

“مرد بزرگ چیست؟” او گفت. “فقط می دانم که فرصت های شگفت انگیز و شگفت انگیزی داشته ام… وقتی در میان جمعیت برجسته می شوید، همیشه فقط به این دلیل است که آنها آن را روی شانه های دیگران حمل می کنند.”

او افزود، با وجود همه کارهای خوبش، شاید دلیل دیگری برای داشتن این همه فالوور وجود داشته باشد.

او گفت: «آنها مرا فقط به این دلیل بردند که بینی بزرگی دارم. “من هم اسم آسانی دارم، توتو.”

از توتو همسر بیش از 60 ساله اش، نومالیزو لی توتو، به یادگار مانده است که از او دارای چهار فرزند به نام های ترور، ترزا، نائومی و مفو است.
https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

دانلود رایگان مقالات