خطر سونامی پس از فوران آتشفشانی عظیم در اقیانوس آرام کاهش یافته است

[ad_1]

ولینگتون، نیوزلند – خطر سونامی در اطراف اقیانوس آرام ناشی از فوران آتشفشانی زیر آب در روز یکشنبه شروع به فروکش کرد، در حالی که میزان خسارت وارده به تونگا هنوز مشخص نیست.

تصاویر ماهواره ای فوران شگفت انگیزی را نشان می دهد که شنبه شب رخ داد و یک جت خاکستر، بخار و گاز مانند اسفنجی بر فراز آب های آبی اقیانوس آرام بالا آمد. در تمام مسیر تا آلاسکا صدای بوم بود.

در تونگا، او سونامی‌هایی را فرستاد که در امتداد ساحل سقوط کردند و مردم به مکان‌های بالاتر هجوم بردند.

این فوران، اینترنت را به تونگا قطع کرد و دوستان و اعضای خانواده در سراسر جهان را با نگرانی در تلاش برای برقراری ارتباط برای یافتن آسیب یا آسیب دیدگی قرار داد. حتی وب‌سایت‌های دولتی و سایر منابع رسمی بعد از ظهر یکشنبه بدون به‌روزرسانی باقی ماندند.

جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند، گفت که هیچ گزارش رسمی مبنی بر زخمی شدن یا کشته شدن در تونگا وجود ندارد، اما هشدار داد که مقامات هنوز با برخی از مناطق ساحلی و جزایر کوچکتر تماس نگرفته اند.

“ارتباط با تونگا بسیار محدود است. و من می دانم که این یک نگرانی بزرگ برای جامعه تونگان در اینجا است، “آردن گفت.

او گفت که خسارت قابل توجهی به قایق ها و مغازه ها در سواحل تونگا وارد شده است. آردرن گفت که پایتخت، نوکوآلوفا، با یک غبار ضخیم از گرد و غبار آتشفشانی پوشیده شده است که منابع آب را آلوده کرده و آب شیرین را به یک نیاز حیاتی تبدیل کرده است.

آژانس های پشتیبانی گفتند که خاکستر غلیظ و دود باعث شد مقامات از مردم بخواهند ماسک بزنند و آب بطری بنوشند.

آردرن گفت نیوزلند نمی تواند روز یکشنبه یک پرواز شناسایی نظامی بر فراز تونگا بفرستد زیرا ابر خاکستر 63000 فوت (19000 متر) ارتفاع دارد، اما آنها امیدوارند روز دوشنبه پروازهای خود را ارسال کنند و به دنبال آن هواپیماها به کشتی های تحویل و نیروی دریایی اعزام شوند.

یکی از عوامل پیچیده در هر تلاش بین المللی کمک رسانی این است که تونگا تاکنون موفق شده است از هر گونه شیوع COVID-19 جلوگیری کند. آردرن گفت که پرسنل نظامی نیوزیلند به طور کامل واکسینه شده اند و آماده پیروی از تمام پروتکل های تعیین شده توسط تونگا هستند.

دیو اسنایدر، هماهنگ کننده هشدارهای سونامی در مرکز ملی هشدار سونامی در پالمر، آلاسکا، گفت که بسیار غیرعادی است که یک فوران آتشفشانی کل حوضه اقیانوس را تحت تاثیر قرار دهد و این منظره هم “آرام‌بخش و هم وحشتناک” بود.

سونامی به قایق‌ها تا نیوزلند و سانتا کروز کالیفرنیا خساراتی وارد کرد، اما به نظر نمی‌رسید که خسارت گسترده‌ای ایجاد کند. اسنایدر گفت که انتظار دارد وضعیت سونامی در ایالات متحده و جاهای دیگر همچنان بهبود یابد.

پیش از این هشدارهای سونامی برای ژاپن، هاوایی، آلاسکا و سواحل اقیانوس آرام ایالات متحده صادر شده بود. سازمان زمین شناسی ایالات متحده تخمین می زند که فوران زمین لرزه ای به بزرگی 5.8 ریشتر را ایجاد کرده است. دانشمندان می گویند سونامی های ایجاد شده توسط آتشفشان ها، نه زلزله، نسبتا نادر هستند.

خدمات هواشناسی تونگا اعلام کرده است که هشدار سونامی برای کل مجمع الجزایر صادر شده است و امواج 80 سانتی متری (2.7 فوت) توسط مرکز سونامی اقیانوس آرام شناسایی شده است.

راشل آفیاکی تاموئپو، که ریاست شورای تجارت نیوزیلند تونگا را بر عهده دارد، گفت امیدوار است سونامی نسبتاً کم به بیشتر مردم اجازه دهد تا به امنیت برسند، اگرچه او نگران کسانی بود که در نزدیک‌ترین جزایر به آتشفشان زندگی می‌کنند. او گفت که هنوز نتوانسته با دوستان و خانواده در تونگا تماس بگیرد.

او گفت: “ما دعا می کنیم که آسیب فقط به زیرساخت ها وارد شود و مردم بتوانند به سرزمین های بالاتر برسند.”

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده در توییتر نوشت که “عمیقا نگران مردم تونگا است که از اثرات فوران آتشفشان و سونامی بهبود می یابند.” ایالات متحده آماده حمایت از همسایگان خود در اقیانوس آرام است.»

تونگا اینترنت خود را از طریق کابل زیردریایی از سووا، فیجی دریافت می کند. داگ مادوری، مدیر تجزیه و تحلیل اینترنت در شرکت اطلاعات شبکه کنتیک، گفت: کل اتصال اینترنت به تونگا حدود ساعت 6:40 بعد از ظهر به وقت محلی قطع شد.

در تونگا که حدود 105000 نفر زندگی می کنند، ویدئویی که در رسانه های اجتماعی منتشر شده است، امواج بزرگی را نشان می دهد که در مناطق ساحلی به ساحل می ریزند و اطراف خانه ها، کلیساها و ساختمان های دیگر می چرخند. یکی از کاربران توییتر به نام دکتر Faka’iloatonga Taumoefolau ویدئویی را منتشر کرد که در آن امواجی را نشان می داد که به ساحل می افتند.

او نوشت: “شما به معنای واقعی کلمه فوران آتشفشان را می شنوید، صدا کاملاً خشن است.”

فوران آتشفشان تونگا Tonga Hunga Haapai آخرین مورد از یک سری فوران های چشمگیر بود.

شرکت تصویربرداری زمین Planet Labs PBC در روزهای اخیر پس از فوران یک دریچه آتشفشانی جدید در آنجا در اواخر دسامبر، جزیره را زیر نظر گرفته است.

تصاویر ماهواره‌ای گرفته شده توسط این شرکت نشان می‌دهد که آتشفشان چقدر این منطقه را شکل داده است و جزیره‌ای رو به رشد در نزدیکی تونگا ایجاد کرده است.

آزمایشگاه پلنت چند روز قبل از آخرین فعالیت گفت: «به نظر می رسد که سطح جزیره به دلیل ریزش خاکستر نزدیک به 45 درصد گسترش یافته است.

اسنایدر گفت، پس از فوران روز شنبه، به ساکنان هاوایی، آلاسکا و سواحل اقیانوس آرام ایالات متحده توصیه شد که از خط ساحلی دور شده و به مکان بالاتری بروند و به دستورات مقامات مدیریت اضطراری محلی توجه کنند.

اسنایدر گفت: “ما در مورد این طول خط ساحلی مانند آنچه انجام دادیم توصیه نمی کنیم – مطمئن نیستم آخرین بار چه زمانی بود – اما واقعاً یک تجربه روزمره نیست.”

ساوانا پترسون شوکه شده تماشا کرد که آب در عرض چند دقیقه مقابل خانه کنار اقیانوس او در اقیانوس آرام، کالیفرنیا، در جنوب سانفرانسیسکو، چند فوتی بالا آمد.

او گفت: “او خیلی سریع ظاهر شد و چند دقیقه بعد دوباره به زمین افتاد. دیدن این اتفاق به این سرعت دیوانه کننده بود.” “من هرگز تا در ورودی خانه آب نرسیدم و امروز این اتفاق افتاد.

پلیس موج سواری را که تخته موج سواری در امواج قدرتمندی در نزدیکی سانفرانسیسکو شکسته بود، نجات داد.

در جنوب در سانتا کروز، کالیفرنیا، کارگران در حال متعادل کردن خسارت بودند، پس از اینکه موجی به قایق‌ها آسیب رساند و خیابان‌های کم ارتفاع و پارکینگ‌ها را آب گرفت و خودروها را به سطح زمین فرستاد.

در جنوب کالیفرنیا، آب های خروشان حداقل یک قایق را در بندر ونتورا، شمال غربی لس آنجلس غرق کرد.

پیش‌بینی هواشناسی خصوصی نیوزیلند، Weather Watch، در توییتی نوشت که مردم تا ساوت لند، جنوبی‌ترین منطقه این کشور، گزارش داده‌اند که صدای بلند شدن صدای فوران را شنیده‌اند. برخی دیگر گفتند که بسیاری از قایق ها در اثر سونامی که به یک تفرجگاه دریایی در Whangarei، Northland آسیب زد، آسیب دیدند.

پیش از این، سایت خبری Matangi Tonga گزارش داده بود که دانشمندان پس از شروع فوران آتشفشان در اوایل روز جمعه، انفجارهای عظیم، رعد و برق و رعد و برق را در نزدیکی آتشفشان مشاهده کرده اند. تصاویر ماهواره ای ابری به پهنای 5 کیلومتر (3 مایل) را نشان می دهد که در هوا تا حدود 20 کیلومتر (12 مایل) بالا می رود.

Hunga Tonga Hunga Ha’apai در حدود 64 کیلومتری (40 مایلی) شمال نوکوآلوفا واقع شده است. در اواخر سال 2014 و اوایل سال 2015، مجموعه ای از فوران ها در این منطقه یک جزیره کوچک جدید ایجاد کرد و سفرهای هوایی بین المللی به مجمع الجزایر اقیانوس آرام را برای چند روز مختل کرد.

هانس شوایگر، ژئوفیزیکدان در رصدخانه آتشفشانی آلاسکا، گفت: هیچ تفاوت قابل توجهی بین آتشفشان های زیر آب و خشکی وجود ندارد و آتشفشان های زیر آب وقتی فوران می کنند بزرگتر می شوند و معمولاً در نقطه ای از بین می روند.

شوایگر افزود، با این حال، در آتشفشان‌های زیر آب، آب می‌تواند قابلیت انفجار یک فوران را هنگام برخورد با گدازه افزایش دهد.

شوایگر گفت: قبل از انفجار، معمولاً زلزله‌های محلی کوچک در آتشفشان افزایش می‌یابد، اما بسته به فاصله آن از خشکی، ساکنان خط ساحلی آن را احساس نمی‌کنند.

در سال 2019، تونگا تقریباً دو هفته با قطع یک کابل نوری دسترسی به اینترنت را از دست داد. مدیر شرکت کابل محلی در آن زمان گفت که ممکن است یک کشتی بزرگ با کشیدن یک لنگر کابل را قطع کرده باشد. تا زمانی که دسترسی محدود ماهواره ای برقرار نشد، مردم حتی نمی توانستند تماس های بین المللی برقرار کنند.

سنجاب از شبکه کابلی صلیب جنوبی گفت که اتصالات ماهواره ای محدودی بین تونگا و سایر نقاط جهان وجود دارد، اما او نمی دانست که آیا آنها می توانند تحت تأثیر قطع برق قرار گیرند یا خیر.

تصحیح:

این نسخه طوری تنظیم شده است که نشان دهد پایگاه خبری Islands Business در فیجی است نه تونگا.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

دانلود رایگان مقالات

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort android rat istanbul duşakabin fud crypter hack forum buy instagram followerstürktelekom mobil ödeme bozdurmaMobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme Bozdurmaekonomikripto paraarkadaşlık sitesi