جدال بر سر هنگ‌کنگ؛ چین با نشست شورای امنیت مخالفت کرد

جدال بر سر هنگ‌کنگ؛ چین با نشست شورای امنیت مخالفت کرد

[ad_1]

ژانگ جون عصر چهارشنبه در واکنش به درخواست کلی کرافت نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد برای برگزاری نشست فوری شورای امنیت این سازمان به دلیل تصویب قانون امنیتی چین درباره هنگ‌کنگ این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: چین به طور کلی با درخواست بی‌اساس آمریکا برای نشست شورای امنیت مخالفت می‌کند. قانون امنیت ملی برای هنگ‌کنگ یک مساله کاملا داخلی چین محسوب می‌شود و هیچ ارتباط به ماموریت شورای امنیت ندارد.

نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد ادامه داد: واقعیت‌ها بارها و بارها اثبات می‌کنند که آمریکا، مشکل‌ساز جهانی است. این آمریکا است که تعهدات خود را تحت قوانین بین‌المللی نقض می‌کند. چین از آمریکا می‌خواهد با فوریت قدرت سیاسی و زورگویی خود را متوقف سازد.

نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در درخواست خود برای برگزاری نشست فوری شورای امنیت آورد: آمریکا عمیقا نسبت به اقدامات اتخاذ شده از سوی کنگره ملی خلق چین نگران است که به طور اساسی در درجه بالایی خودمختاری و آزادی تضمین شده تحت اعلامیه مشترک ساینو-بریتیش ۱۹۸۴ را تضعیف می‌کند.

این نمایندگی با بیان اینکه اعلامیه مذکور مورد پذیرش سازمان ملل متحد هم قرار گرفته است، مدعی شد این نگرانی جهانی د نسبت به صلح و امنیت بین‌المللی و نیازمند توجه فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

در  این بیانیه آمده است: از این رو، ایالات متحده امروز خواستار برگزاری یک نشست مجازی فوری شورای امنیت برای بحث درباره این مسایل و طرح امنیت ملی جمهوری خلق چین شد که نهادهای دموکراتیک هنگ‌کنگ و آزادیخواهان مدنی را به مخاطره می‌اندازد.

نمایندگی آمریکا، مخالف چین با این نشست را ترس پکن از شفاف‌سازی قلمداد کرده و گفته است: چین معتقد است که می‌تواند از همه‌گیری فعلی جهانی بهداشت، برای منحرف کردن جهان از حمله مورد نظر خود به هنگ کنگ و لغو تعهدات خود نسبت به مردم آنجا سوء استفاده کند.

آمریکا در این بیانیه خود آورده است: این اقدام، همراه با مخفی‌کاری ناخوشایند چین و سوء استفاده از بحران کووید-۱۹، نقض مداوم آن در تعهدات بین المللی حقوق بشر و رفتار غیرقانونی آن در دریای چین جنوبی، باید برای همه آشکار کند که پکن به عنوان یک عضو مسئول سازمان ملل رفتار نمی کند.

این بیانیه همچنین از چین خواسته است به سرعت، مسیر را معکوس کند و به تعهد خود در اعلامیه مشترک ساینا-بریتیش احترام بگذارد.

[ad_2]

Source link

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>