تجزیه و تحلیل: اختلالات زنجیره تامین تورم را بالا نگه می دارد

[ad_1]

اقتصاددانان می گویند اختلالات زنجیره تامین و تغییر در رفتار مصرف کننده به حفظ تورم در کانادا کمک می کند.

بر اساس داده های منتشر شده در روز چهارشنبه توسط اداره آمار کانادا، تورم در کانادا در ماه دسامبر به 4.8 درصد سال به سال رسید که در نوامبر سال گذشته 4.7 درصد افزایش یافت. بالاترین نرخ تورم در کشور از سال 1991 تاکنون است.

برای در نظر گرفتن همه چیز، بانک مرکزی کانادا قصد دارد تورم را در نقطه میانی 2 درصد از نرخ تورم 1 تا 3 درصد نگه دارد.

افزایش تورم مطابق با انتظارات اقتصاددانان است. سال گواتیری، اقتصاددان ارشد و مدیر BMO Capital Markets در مصاحبه ای تلفنی به CTVNews.ca گفت: “ما به اوج تورم در کانادا نزدیک شده ایم.” ناتان یانسن، اقتصاددان ارشد در رویال بانک کانادا، روز سه‌شنبه به CTVNews.ca گفت که تورم می‌تواند در حدود طبقه بالا باشد، از 4.9 درصد به 5 درصد.

بازارها به دلیل موج‌های مداوم همه‌گیری همچنان نامشخص هستند. این امر ناشی از اختلالات زنجیره تامین، شرایط نامساعد آب و هوایی و تغییر در الگوهای مصرف است.

CTVNews.ca با استفاده از داده‌های آمار کانادا، پنج نمودار ایجاد کرد و با اقتصاددانان مصاحبه کرد تا توضیح دهد که چرا تورم در کانادا در بحبوحه اثرات مداوم همه‌گیری بر زنجیره تامین جهانی همچنان بالاست.

اثر سرریز ناشی از اختلال زنجیره تامین و تقاضای فزاینده

در طول همه گیری، تورم تحت تأثیر عوامل زیادی قرار گرفت – اختلال در زنجیره تأمین اصلی ترین عامل است. اختلالات در زنجیره تامین جهانی تشدید شده است، تولید را محدود کرده و منجر به افزایش هزینه ها و قیمت ها شده است.

ویروس کرونا باعث بسته شدن بسیاری از کارخانه‌ها شده است که منجر به مسدود شدن مسیرهای حمل و نقل و محدودیت عرضه در کشورهای مختلف شده است. این امر منجر به جهش قیمت محصولاتی مانند مبلمان، دوچرخه، خودرو و مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان شده است.

دلیل دیگر افزایش قیمت، بهبود تقاضا است که برخی از صنایع با آن مواجه هستند. در پس زمینه عرضه محدود، تقاضا برای مبلمان در حال رشد است و قیمت ها را حتی بالاتر می برد. طبق آمار کانادا، مصرف کنندگانی که لوازم خانگی مانند یخچال و فریزر (+ 13.9٪) و لوازم شستشو و ظرفشویی (+ 10.4٪) خریداری کرده اند، در دسامبر 2021 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 8.9٪ بیشتر پرداخت کرده اند. این بزرگترین افزایش سالانه از ژوئن 1982 بود. بر اساس پیش بینی OECD منتشر شده در سال گذشته، بهبود جهانی از COVID-19 نابرابر است. عدم تعادل، نااطمینانی را ایجاد کرده است، با ریسک های منفی بیشتر تا صعودی. اپیدمی‌های جدید ویروس‌ها تحرک را در مناطق و مرزها محدود می‌کنند، به این معنی که تورم بالا ممکن است طولانی‌تر باشد.

جانزن گفت که فشارهای زنجیره تامین در سال گذشته اندکی کاهش یافت، اما Omicron جریان عرضه را مختل کرد. این وقفه بر صنایعی مانند صنعت خودروسازی اثر گذاشت. با عقب ماندگی تولید خودروهای جدید، قیمت اجاره خودرو و تقاضا برای خودروهای دست دوم افزایش یافته است. کانادایی ها در سال 2021 به دلیل کمبود جهانی تراشه های نیمه هادی، 5 درصد بیشتر از یک سال قبل برای وسایل نقلیه جدید پرداخت کردند.

گواتیری گفت که کارخانه ها یا به دلیل کمبود کارکنان تعطیل می شوند زیرا مردم بیمار هستند یا قرنطینه شده اند و این به طور غیرمستقیم بر عرضه پایدار مواد خام مورد استفاده در فرآیند تولید جهانی تأثیر گذاشته است. در عین حال، هزینه سفرهای اقیانوسی به دلیل کمبود رانندگان کامیون افزایش یافته است و محموله ها کاهش یافته است. تمام این هزینه ها به مصرف کنندگان منتقل می شود.

تغییر در رفتار مصرف کننده

در سال 2021 تغییری در الگوی مصرف نسبت به سال گذشته وجود دارد. بر اساس گزارش آمار کانادا و بانک مرکزی کانادا، این بیماری همه‌گیر وضعیت بی‌سابقه‌ای ایجاد کرد و رفتار مصرف‌کننده را در مدت زمان بسیار کوتاهی تغییر داد.

بر اساس گزارش بانک مرکزی کانادا، پس از موج اولیه همه‌گیری، هزینه کالاها سریع‌تر از هزینه خدمات بهبود می‌یابد. اگرچه مصرف خدمات تقریباً در همان زمان بهبود یافت، اما همچنان تا اوایل سال 2021 4 درصد پایین‌تر از سطح قبل از همه‌گیری است. این تغییر غیرعادی در الگوی مصرف منجر به فشار شدید بر شبکه‌های جهانی کشتیرانی، مانند هزینه‌های حمل و نقل و جستجوی کانتینرهای حمل‌ونقل شده است. . این تنگناها بعداً افزایش یافت زیرا بسیاری از شرکت‌ها با سفارش کالاهای خود نه تنها زودتر بلکه در مقادیر بیشتر به کمبود پاسخ دادند. از آنجایی که تقاضا در شرایط عادی کسب و کار بیشتر از حد انتظار رشد می کند، تنش های عرضه تنها در سال 2021 تشدید شد.

با کاهش اقدامات فاصله گذاری فیزیکی در سال 2021، قیمت خدمات مصرف شده در خارج از خانه از شوک قیمتی که در سال 2020 متحمل شدند شروع به بهبود کردند.

با افزایش تقاضا برای سفرهای هوایی، بلیط هواپیما افزایش یافت. کانادایی ها 24.7 درصد در ماه برای بلیط هواپیما پرداخت می کنند. با باز شدن مرزها، قیمت هتل ها و بلیط هواپیما افزایش یافت. گواتیری گفت که منبع فشار افزایشی بر تورم، بهبود در برخی از حوزه‌های خدماتی است که به شدت آسیب دیده است، مانند سفر و قیمت خودرو. قیمت بلیط هتل و هواپیما در سال گذشته افزایش یافته است و می تواند منبع فشار صعودی بر تورم باشد.

قیمت مواد غذایی به دلیل شرایط نامساعد جوی و اختلالات زنجیره تامین به شدت افزایش می یابد

برای کانادایی ها، قیمت غذا در میزهای شام نسبت به سال 2020 افزایش یافته است.

تورم مواد غذایی در دسامبر سال گذشته از 1.1 درصد در سال گذشته به 5.2 درصد افزایش یافت. به ویژه، قیمت مواد غذایی 5.7 درصد افزایش یافت، که بزرگترین افزایش از نوامبر 2011 است. طبق آمار کانادا، قیمت میوه های تازه شامل سیب، پرتقال و موز افزایش یافته است. دو دلیل اصلی این جهش، اختلال در زنجیره تامین و شرایط نامساعد جوی در سراسر کشور است.

بر اساس گزارش اخیر سازمان ملل متحد (سازمان ملل) در سال 2021، قیمت جهانی مواد غذایی به شدت در حال افزایش است. شاخص قیمت مواد غذایی این آژانس که تغییرات ماهانه قیمت های بین المللی را دنبال می کند، نسبت به سال 2020 افزایش 28 درصدی را نشان می دهد. دلیل این جهش قیمت بالای مواد اولیه، همه گیری مداوم و شرایط آب و هوایی ناپایدار است.

هزینه های مالی تغییرات آب و هوایی بر مالیات دهندگان و بیمه گذاران سنگینی می کند. خسارت سیل بیمه شده در بریتیش کلمبیا منجر به خسارت 515 میلیون دلاری بیمه شده است که بالاترین میزان در سال جاری است. بر اساس گزارش اخیر در مورد قیمت مواد غذایی در کانادا، شرایط نامساعد جوی به عنوان یکی از نگرانی های افزایش قیمت مواد غذایی در سراسر این کشور شناسایی شده است. این گزارش خاطرنشان می کند که در سال 2021، کانادا اثرات نامطلوب آب و هوایی مرتبط با تغییرات آب و هوایی، مانند آتش سوزی شدید جنگل ها در بریتیش کلمبیا و شرایط خشکسالی دشت ها را تجربه کرد که بر قیمت گوشت و نانوایی تأثیر گذاشت. طبق آمار کانادا، به دلیل خشکسالی در ماه های تابستان، قیمت نانوایی ها سالانه 4.7 درصد افزایش یافت که باعث کاهش عملکرد گندم شد و قیمت ها را بر خریداران تحمیل کرد.

با تنگ شدن بازارهای کار، هزینه زندگی از رشد درآمد پیشی می گیرد

سازمان بین المللی کار (ILO) اخیراً پیش بینی خود را برای بهبود بازار در سال 2022 کاهش داد و نسبت به بهبود آهسته و نامطمئن در سراسر جهان هشدار داد.

به طور متوسط، قیمت ها سریعتر از درآمد در کانادا افزایش می یابد. کانادایی ها کاهش قدرت خرید را تجربه می کنند، زیرا هزینه زندگی در سال گذشته به نزدیک به 5٪ رسیده است و دستمزدها تنها 2.6٪ افزایش یافته است.

درآمدها دو برابر سریعتر از تورم در صنایعی با بالاترین جای خالی افزایش یافت. تعداد مشاغل خالی در کانادا در سه ماهه سوم سال 2021، عمدتاً در صنایعی که بیشترین آسیب را دیده اند، بالاترین میزان بوده است. طبق آمار کانادا، پنج بخش محرک رشد فرصت های شغلی عبارتند از مراقبت های بهداشتی، ساخت و ساز، مسکن و غذا، خرده فروشی و تولید.

نمودار زیر ده شغل برتر با بیشترین تعداد شغل خالی در دو سال گذشته را نشان می دهد. برای پرستاران دارای مجوز، تعداد مشاغل خالی از سال 2019 سه برابر شده است که بیشترین افزایش 182 درصدی بوده است و پس از آن سرورهای غذا و نوشیدنی که تحت تأثیر یک سری محاصره در کشور قرار گرفته اند. میانگین حقوق نیز برای این سمت ها افزایش یافت. بیشترین افزایش متوسط ​​حقوق مربوط به کارگران ساختمانی (13 درصد) و پس از آن پرستاران (10 درصد) است. بر اساس آمار کانادا، تقاضای برآورده نشده برای نیروی کار می تواند فشار افزایشی بر دستمزدها وارد کند.

آپارتمان گرم می شود

مسکن مهمترین عنصر از هشت مؤلفه اصلی CPI است و همچنان برای اکثر کانادایی ها مشکل است.

یانسن گفت: “ما شاهد افزایش قابل توجه قیمت مسکن هستیم و این در شاخص قیمت مصرف کننده و همچنین از طریق مواردی مانند کارمزدهای بالاتر برای دلالان فیلتر می شود.” تحویل ساخت و ساز بالاتر هزینه های ساخت و ساز را افزایش می دهد. داده ها نشان می دهد که مالکان خانه در کانادا در دسامبر 2021 نسبت به دسامبر 2020، 9.3 درصد بیشتر برای بیمه خانه و وام مسکن پرداخت کردند. به صورت سالانه، قیمت مسکن برای مالکان مسکن سریعتر از مستاجران افزایش یافت. گوالتیری گفت که هزینه جابجایی صاحبان خانه می تواند منبع اصلی افزایش تورم باشد. او افزود که با افزایش قیمت مسکن، ممکن است افراد بیشتری از بازار اجاره بیرون رانده شوند، زیرا آنها قادر به خرید مسکن نیستند.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

دانلود رایگان مقالات

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik android rat duşakabin fiyatları hack forum fethiye escort bayan escort - vip elit escort türktelekom mobil ödeme bozdurmahtml nullednulled themesbuy stripe accountNovagraKartal Tesettürlü Escortinstagram gizli hesap görmeMobil Ödeme Bozdurmarekorbetgenco bahisVan Escortdeneme bonusu veren siteler