با افزایش تورم در سطح جهان، قیمت مواد غذایی و گاز بر خانواده ها فشار می آورد

[ad_1]

بوداپست، مجارستان –

از فروشگاه‌های لوازم الکتریکی در ایالات متحده گرفته تا بازارهای مواد غذایی در مجارستان و پمپ بنزین‌ها در لهستان، افزایش قیمت‌های مصرف‌کننده، ناشی از هزینه‌های بالای انرژی و اختلالات زنجیره تامین، خانواده‌ها و مشاغل را در سراسر جهان تحت فشار قرار داده است.

افزایش تورم منجر به افزایش قیمت مواد غذایی، گاز و سایر محصولات می شود و بسیاری از مردم را مجبور می کند بین عمیق تر کردن جیب خود یا بستن کمربند خود یکی را انتخاب کنند. این امر به ویژه در اقتصادهای نوظهور دشوار است.

گابور پردی، یک فروشگاه مواد غذایی در فضای باز در بوداپست، پایتخت مجارستان، پس از خرید یک کیسه سبزیجات تازه، گفت: ما متوجه شده ایم که کمتر مصرف می کنیم. ما سعی می کنیم ارزان ترین و مقرون به صرفه ترین چیزها را بخریم، حتی اگر ظاهر خوبی نداشته باشند.»

تقریباً دو سال پس از همه‌گیری کووید-19، حتی پس از خروج کشورها از محاصره‌های ضعیف و بهبود تقاضای مصرف‌کننده، تأثیر اقتصادی این بحران همچنان محسوس است. بدتر از همه، هجوم جدید عفونت ها منجر به محدودیت های مجدد در اروپا و سایر نقاط جهان می شود.

این عواقب به‌ویژه اروپای مرکزی و شرقی را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد، جایی که کشورهایی دارای بالاترین نرخ تورم در 27 کشور اتحادیه اروپا هستند و مردم برای خرید مواد غذایی یا پر کردن مخازن خود با سوخت دچار مشکل هستند.

یک قصاب بازار مواد غذایی در بوداپست، ایلدیکو واردوس سرفوسو، گفت که وقتی مشتریان به زنجیره‌های غذایی چندملیتی روی آوردند که می‌توانستند با خرید عمده تخفیف‌هایی ارائه دهند، متوجه رکود در تجارت شده است.

“خریداران به قیمت حساس هستند و بنابراین اغلب ما را رها می کنند، حتی اگر محصولات ما با کیفیت بالا باشند. او گفت: “پول برای خودش صحبت می کند.” ما متوجه می شویم که تورم برای ما خوب نیست… من فقط خوشحالم که فرزندانم نمی خواهند این تجارت خانوادگی را ادامه دهند، من آینده زیادی در آن نمی بینم.”

در نزدیکی لهستان، باربارا گروتوفسکا، یک مستمری بگیر 71 ساله، به یک سوپرمارکت تخفیف در پایتخت، ورشو، گفت که بیشترین ضربه را از دستمزد جمع آوری زباله که تقریباً سه برابر شده به 88 زلوتی (21 دلار) رسیده است. او همچنین شکایت کرد که روغن پخت و پز مورد استفاده او یک سوم قیمت خود را افزایش داده و به 10 زلوتی (2.40 دلار) رسیده است.

او گفت: “این یک تفاوت واقعی است.”

افزایش اخیر تورم رهبران تجاری و اقتصاددانان در سراسر جهان را شگفت زده کرده است.

در بهار 2020، ویروس کرونا اقتصاد جهانی را ویران کرد: دولت ها دستور محاصره، مشاغل تعطیل یا کاهش ساعات کاری را صادر کردند و خانواده ها در خانه ماندند. شرکت ها با لغو سفارشات و به تعویق انداختن سرمایه گذاری ها برای بدترین شرایط آماده می شدند.

در تلاش برای جلوگیری از یک فاجعه اقتصادی، کشورهای ثروتمند – به ویژه ایالات متحده – تریلیون ها دلار کمک دولتی ارائه کرده اند، یک بسیج اقتصادی در مقیاسی که قبل از جنگ جهانی دوم دیده نشده بود. بانک های مرکزی نیز در تلاش برای احیای فعالیت های اقتصادی، نرخ بهره را کاهش داده اند.

اما این تلاش‌ها برای راه‌اندازی اقتصادها به سرعت منجر به عواقب ناخواسته‌ای شد: از آنجایی که مصرف‌کنندگان احساس جسورانه‌تر کردند تا پولی را که از طریق کمک‌های دولتی یا وام‌های کم بهره دریافت می‌کردند خرج کنند، و معرفی واکسن‌ها مردم را تشویق کرد به رستوران‌ها و بارها و فروشگاه‌ها بازگردند. تقاضا در حال آزمایش ظرفیت تامین کنندگان برای حفظ سرعت است.

بنادر و محوطه‌های بار به طور ناگهانی مملو از محموله‌ها شدند و قیمت‌ها با متوقف شدن زنجیره‌های تامین جهانی شروع به افزایش کردند – به‌ویژه زمانی که شیوع جدید COVID-19 گاهی اوقات کارخانه‌ها و بنادر در آسیا را بسته است.

افزایش قیمت ها چشمگیر بود. تورم در ایالات متحده در ماه اکتبر به 6.2 درصد رسید که بالاترین میزان از سال 1990 است و صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که قیمت های مصرف کننده جهانی در سال جاری 4.3 درصد افزایش خواهد یافت که بزرگترین جهش از سال 2011 است.

این شاخص در اقتصادهای نوظهور اروپای مرکزی و شرقی با بالاترین نرخ سالانه ثبت شده در لیتوانی (8.2٪ و مجارستان (6.6٪)، لهستان، یکی از سریعترین اقتصادهای در حال رشد است. در اروپا، تورم در اروپا به 6.4٪ رسید. اکتبر، بالاترین نرخ در دو دهه اخیر.

چندین خریدار غرفه سبزیجات در ورشو گفته اند که نگران افزایش قیمت محصولات اساسی مانند نان و روغن هستند و انتظار دارند در سال جدید که قیمت انرژی افزایش می یابد، وضعیت بدتر شود.

پیوتر مولاک، تاجر 44 ساله سبزیجات، گفت که او هنوز مجبور به افزایش قیمت سیب زمینی، سیب یا هویج خود نشده است، اما گوجه فرنگی های گیلاسی که از اسپانیا و ایتالیا وارد می کند و به یورو می خرد. با تضعیف ارز لهستانی، زلوتی، بسیار گرانتر شد.

مولک گفت: این را بیشتر در سال جدید که جریان افزایش یافته است احساس خواهیم کرد. ما واقعاً آن را احساس خواهیم کرد وقتی که مجبور باشیم بیشتر برای خانه خود خرج کنیم تا لذت.»

تضعیف ارزها در اروپای مرکزی و شرقی در برابر دلار آمریکا و یورو، قیمت واردات و سوخت را افزایش داده و ذخایر ذخایر و عوامل دیگر را تیزتر می کند.

واحد پول مجارستان، فورینت، در شش ماه گذشته حدود 16 درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است و هفته گذشته در برابر یورو به پایین ترین سطح تاریخی خود رسیده است. زسلت بالاسی، مدیر پورتفولیوی Hold Asset Management در بوداپست، گفت که این بخشی از استراتژی بانک مرکزی مجارستان برای حفظ رقابت پذیری کشور و جذب شرکت های خارجی به دنبال نیروی کار ارزان است.

اما قیمت کالاهای وارداتی سر به فلک کشید و قیمت جهانی نفت که به دلار آمریکا تعیین شد، هزینه سوخت را به سطوح بی سابقه رساند.

بالاسی گفت: «از آنجایی که فورینت مجارستان و در واقع همه ارزهای منطقه، کم و بیش دائماً در حال تضعیف هستند، این امر دائماً قیمت نفت را در ارزهای ما افزایش می دهد.

در واکنش به رکورد قیمت سوخت که در این ماه به اوج خود در 506 فورینت (1.59 دلار) برای بنزین و 512 فورینت (1.61 دلار) برای گازوئیل در هر لیتر رسید، دولت مجارستان سقف 480 فورینت (1.50 دلار) را در پمپ بنزین ها اعلام کرد.

بالاسی گفت، در حالی که کمی تسکین می دهد، انتخابات آتی در مجارستان، که حزب حاکم دست راستی با جدی ترین چالش از زمان انتخابش در سال 2010 مواجه است، احتمالاً یک عامل بوده است.

او گفت: «این یک تصمیم سیاسی بدیهی است که کاستی های اقتصادی زیادی دارد، اما احتمالاً باعث خوشحالی خانواده ها می شود.

ماهیت سیاسی برخی تصمیمات اقتصادی به مجارستان محدود نمی شود.

بانک مرکزی لهستان، که همچنین با کاهش ارزش پول مواجه است، توسط منتقدان متهم شده است که برای افزایش رشد اقتصادی و افزایش حمایت از حزب حاکم اجازه داده است تورم برای مدت طولانی افزایش یابد.

این بانک با زمان و اندازه دو افزایش نرخ بهره کلیدی در ماه های اکتبر و نوامبر در تلاش برای کاهش قیمت ها، بازارها را غافلگیر کرد، در حالی که بانک مرکزی مجارستان امسال نرخ های بهره را با گام های کوچک تری افزایش داد.

کارمن راینهارت، اقتصاددان ارشد بانک جهانی گفت، با این حال، اگر بانک‌های مرکزی خیلی زود برای کنترل تورم خیلی تهاجمی عمل کنند، می‌تواند منجر به یک مدار کوتاه در بهبود اقتصادی شود.

او نگران قیمت های بالاتر مواد غذایی است، که بیشتر به فقرا در کشورهای در حال توسعه آسیب می رساند، جایی که سهم نامتناسبی از بودجه خانواده صرف نگهداری غذا روی میز می شود.

راینهارت گفت: «قیمت مواد غذایی فشارسنج ناآرامی اجتماعی است.

آنا آندرژیچاک، 41 ساله، که برای بنیادی برای حفاظت از محیط زیست در لهستان کار می کند، زمانی که کمونیسم در اقتصاد بازار 1989 به پایان رسید، هنوز کودک بود.

اما او تخمین می‌زند که قیمت‌ها «هر بار که باکم را پر می‌کنم» در حال افزایش است و هزینه سوخت در سال گذشته حدود 35 درصد افزایش یافته است.

آندریچاک گفت: «ما در سال‌های اخیر دوره‌ای از ثبات داشته‌ایم، بنابراین این تورم اکنون یک شوک بزرگ است. افزایش قیمت‌هایی که در آن زمان داشتیم را نداریم، اما فکر می‌کنم استرس زیادی به همراه خواهد داشت.»

——

وایزمن از واشنگتن و گرا از ورشو، لهستان گزارش دادند.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

دانلود رایگان مقالات

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum buy instagram followerstürktelekom mobil ödeme bozdurmaMobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme BozdurmaBetpasRestbetVdcasinoKlasbahishtml nullednulled themesMobil Ödeme Nakite ÇevirmeMobil Ödeme Nakite Çevirmeyabancı dizi izle1xbetElexbetRexbetCanlı Bahis SiteleriTrbetGorabetMariobetTipobetBetpasBetvole