از بین بردن مخالفان در هنگ کنگ می تواند یک نسل در تایوان برای چین تمام شود

[ad_1]

تنها در پنج سال، لین فی فن از ورود به مجلس قانونگذاری تایوان و اشغال ساختمان با صدها دانشجو به یک شغل ارشد در حزب حاکم جزیره تبدیل شد.

اما داستان او اگر در هنگ کنگ زندگی می‌کرد، می‌توانست بسیار متفاوت باشد، جایی که فعالان دانشجویی زمانی یک مرکز مالی را در حالی که به خیابان‌ها می‌آمدند و خواستار دموکراسی و آزادی می‌شدند، متوقف کردند.

لین می‌گوید که او فقط از راه دور می‌توانست مشاهده کند که چگونه تقریباً همه شخصیت‌های طرفدار دموکراسی در نزدیکی هنگ‌کنگ، در حدود ۸۰۰ کیلومتری جنوب غربی تایپه، در سالی که پکن یک قانون بحث‌برانگیز امنیت ملی را در پاسخ به حمایت‌های توده‌ای طرفدار اعمال کرد، دستگیر یا به خارج از کشور فرار کردند. تظاهرات دموکراسی در شهر

لین، معاون 33 ساله دبیرکل حزب حاکم دموکراتیک مترقی تایوان (DPP) گفت: “اگر در هنگ کنگ بودم، فکر می کنم احتمالا در زندان بودم.”

او گفت که رویدادهای اخیر در هنگ کنگ به لین عزم بیشتری برای دفاع از حاکمیت تایوان داده است و او تنها نیست.

در حالی که مقامات هنگ کنگ فعالان دموکراسی خواه، از جمله سیاستمداران مخالف و سردبیران روزنامه ها را دستگیر کردند، افراد بیشتری در تایوان به فکر روابط آینده این جزیره با سرزمین اصلی چین بودند.

از زمان شروع اعتراضات هنگ کنگ در سال 2019، بیش از 32 درصد از پاسخ دهندگان تایوانی برای “استقلال” رسمی – دو برابر بیشتر از سال 2018 – بر اساس مطالعه ژوئن توسط دانشگاه ملی چنگچی تایوان، انتخاب کرده اند.

کمتر از 8 درصد از پاسخ دهندگان از “اتحاد” با سرزمین اصلی چین حمایت می کنند، در حالی که اکثر آنها خواهان حفظ وضعیت موجود هستند، توافقی که تایوان را بدون اعلام رسمی استقلال خودگردان نگه می دارد.

ساموئل لی، دانشجوی شهر کائوسیونگ در جنوب تایوان، گفت که سرکوب هنگ کنگ توسط پکن، بی اعتمادی این کشور به رژیم کمونیستی را تشدید کرده است.

“این افکار من را در مورد دولت چین تقویت می کند زیرا (که) آنها واقعاً آنچه را که می گویند انجام نمی دهند. او گفت: «آنها همیشه به عهد خود زیر پا می گذارند. من واقعاً می خواهم تایوان به همین شکلی که امروز است باقی بماند.»

افزایش ولتاژ

سرزمین اصلی چین و تایوان از زمان پایان جنگ داخلی چین در بیش از 70 سال پیش، زمانی که ملی گرایان شکست خورده به جزیره عقب نشینی کردند، به طور جداگانه اداره می شدند.

تایوان اکنون یک دموکراسی چند حزبی در حال رشد است، اما حزب حاکم کمونیست چین همچنان به این جزیره به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از قلمرو خود نگاه می کند، حتی اگر هرگز آن را کنترل نکرده باشد.

امروزه روابط بین تایپه و پکن در پایین ترین سطح خود در دهه های اخیر قرار دارد. در ماه اکتبر، ارتش چین بی سابقه ای از جت های جنگنده را به هوای اطراف تایوان فرستاد، در حالی که دیپلمات های چینی و رسانه های دولتی نسبت به تهاجم احتمالی هشدار دادند، مگر اینکه جزیره در خط پکن قدم بگذارد.

اما همیشه اینطور نبوده است. در واقع، در بیشتر 30 سال گذشته، احتمال درگیری اندک به نظر می رسید. در اوایل دهه 1990، بسیاری از شرکت‌های تایوانی، عملیات تولیدی خود را به سرزمین اصلی منتقل کردند، جایی که نیروی کار ارزان‌تر بود و مقامات هوس سرمایه‌گذاری خارجی برای تحریک رشد اقتصادی داشتند.

پس از پایان قرن، روابط بیشتر شکوفا شد. موسیقی پاپ و تلویزیون تایوانی در این قاره بسیار محبوب شد و گردشگران چینی برای بازدید از تایوان که توسط رسانه های دولتی به عنوان “جزیره گنج چین” تبلیغ می شود، هجوم آوردند.

در سال 2015، ما یینگژو، رئیس جمهور وقت تایوان، دیداری تاریخی با رئیس جمهور چین، شی جین پینگ، در سنگاپور برگزار کرد – اما فقط به عنوان رهبران احزاب سیاسی مربوطه خود – ملی گراها و کمونیست ها. آنها قول دادند که خصومت را کاهش دهند، و حزب ما موافقت کرد که تایوان و سرزمین اصلی چین به یک کشور تعلق دارند و از همکاری اقتصادی نزدیکتر حمایت می کنند.

با این حال، پس از سال 2016، زمانی که تسای یینگ ون از حزب DPP به طور سنتی طرفدار استقلال در انتخابات ریاست جمهوری تایوان پیروز شد، روابط به سرعت رو به وخامت رفت. تسای بارها بر حاکمیت تایوان تاکید کرده و از آن دفاع کرده و از پکن خواسته است که به خواسته های مردم تایوان احترام بگذارد.

تسای ماه گذشته در مصاحبه ای با CNN گفت که تهدید پکن “هر روز” در حال افزایش است.

او گفت: «برنامه چین برای منطقه بسیار متفاوت از قبل است. او جاه‌طلب‌تر، توسعه‌طلب‌تر است و به همین دلیل است که چیزهایی که در آن زمان برای آنها قابل قبول بود، ممکن است اکنون برای آنها قابل قبول نباشد.»

در سال 2019، پکن فرمول «یک کشور، دو سیستم» را برای تایوان پیشنهاد کرد، مشابه فرمولی که برای اداره هنگ کنگ پس از انتقال آن از بریتانیا به چین در سال 1997 استفاده شد.

بر اساس این توافقنامه، هنگ کنگ تضمین می شود که پس از بازگشت به حاکمیت چین، سطح بالایی از خودمختاری را از دولت سرزمین اصلی حفظ کند.

اما از آن زمان، کمپ دموکراسی خواه هنگ کنگ و فعالان حقوق بشر، پکن را به خیانت به وعده خود و از بین بردن دموکراسی و آزادی های مدنی در این شهر، به ویژه پس از اعتراضات در سال 2019 و تحمیل یک قانون امنیتی، متهم کردند.

تسای در ماه اکتبر در صحبت با CNN گفت که شهروندانش این مدل را رد کرده اند. او گفت: «مردم تایوان به صراحت اعلام کرده‌اند که «یک کشور، دو سیستم» را به عنوان فرمولی که می‌تواند مشکل تنگه را حل کند، نمی‌پذیرد.

در ژانویه 2020، بیش از شش ماه پس از شروع اعتراضات در هنگ کنگ، تسای با اختلاف قابل توجهی نسبت به رقیب ملی گرای خود هان کو یو، که از روابط اقتصادی نزدیکتر با پکن حمایت می کرد، مجدداً در انتخابات پیروز شد. ناظران سیاسی پیروزی او را تا حدی به حمایت او از اعتراضات هنگ کنگ نسبت می دهند.

آستین وانگ، استادیار دانشگاه نوادا در لاس وگاس که در زمینه سیاست تایوان تخصص دارد، گفت که سرکوب پکن در هنگ کنگ نقش مهمی در نگاه نسل جوان تایوان به چین ایفا کرده است.

«در گذشته، بسیاری از تایوانی‌ها با «یک کشور، دو سیستم» موافق بودند، زیرا چین قول داده بود که زندگی روزمره مردم یکسان خواهد ماند. اما وضعیت هنگ کنگ خلاف این را نشان می دهد.

“من فکر می کنم موضوع اعتماد است. وقتی مردم تایوان چین را بی‌اعتماد می‌بینند، هر گونه وعده یا مشوقی که چین ارائه می‌کند رد می‌شود.»

وابستگی متقابل اقتصادی

اما علیرغم افزایش تنش ها در تنگه تایوان در سال های اخیر، پکن و تایپه نمی توانند به طور کلی روابط خود را قطع کنند.

بر اساس گزارش اداره تجارت خارجی تایوان، سال گذشته، سرزمین اصلی چین بزرگترین شریک تجاری تایوان بود و 26 درصد از کل تجارت جزیره را به خود اختصاص داد.

در همین حال، شرکت های قاره ای برای تراشه های نیمه هادی فوق پیشرفته خود به تایوان – به ویژه شرکت تولید نیمه هادی تایوان (TSMC) – متکی هستند، در حالی که چین در رقابت فناوری با ایالات متحده رقابت می کند.

در حالی که توجه جهانی اغلب بر تهدید نظامی فزاینده پکن برای تایپه متمرکز می شود، وانگ گفت که بسیاری از تایوانی ها نیز اذعان دارند که اقتصاد این جزیره به ارتباط آن با سرزمین اصلی بستگی دارد.

وی گفت: “تایوانی ها واقعا اهمیت همکاری اقتصادی بین تنگه را درک می کنند و اقتصاد تایوان به شدت به چین وابسته است.”

با این حال، مردم تایوانی همچنین در مورد اینکه چین تا چه حد می تواند از این وابستگی برای منافع سیاسی استفاده کند، محتاط هستند.

در سال 2013، رئیس‌جمهور وقت تایوان، ما، موافقت‌نامه تجاری تنگه‌ها را پیشنهاد داد که صنایع کلیدی تایوان – از جمله بانکداری، مراقبت‌های بهداشتی و ارتباطات – را برای سرمایه‌گذاری از سرزمین اصلی چین باز می‌کند. این پیمان تجاری این نگرانی را ایجاد کرده است که ادغام اقتصادی نزدیکتر با پکن می تواند به خودمختاری تایپه آسیب برساند.

«ادغام اقتصادی منطقه‌ای یک روند جهانی غیرقابل توقف است. ما گفت: “اگر ما با این موضوع روبرو نشویم و در این روند شرکت نکنیم، فقط زمان حذف ما از رقابت خواهد بود.”

لین که در آن زمان دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه ملی تایوان بود، بعداً در سال 2014 جنبش آفتابگردان را رهبری کرد که با موفقیت دولت ما را مجبور به لغو قرارداد تجاری کرد. این اعتراض سه هفته ای نشان داد که فعالان دانشجویی مجلس قانونگذاری تایوان را در بزرگترین تظاهرات این جزیره در چند دهه اخیر اشغال کرده اند.

امروز، لین به طور منظم به رئیس جمهور تسای در مورد سیاست های کلیدی مشاوره می دهد. وی گفت تایوان باید وابستگی اقتصادی خود به چین را با ایجاد مشارکت بیشتر با ایالات متحده، ژاپن و سایر نقاط جهان کاهش دهد.

او گفت: «ما باید آگاه باشیم که چین کشوری است که اغلب از ابزارهای اقتصادی برای مداخله در سیاست‌های کشورهای دیگر استفاده می‌کند. ما به تعامل اقتصادی با چین در آینده ادامه خواهیم داد، اما همچنین باید فاصله خود را حفظ کنیم تا تاثیر تغییر ساختار زنجیره تامین یا بی ثباتی داخلی چین بر تایوان را به حداقل برسانیم.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

دانلود رایگان مقالات

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort android rat istanbul duşakabin fud crypter hack forum buy instagram followerstürktelekom mobil ödeme bozdurmaMobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme Bozdurmaekonomikripto paraarkadaşlık sitesi